Podróżowanie w ciąży – lot samolotem w ciąży 

3 min czytania

podróżowanie w ciąży

Podróżowanie samolotem w ciąży może okazać się dla przyszłych mam bardzo stresujące. Większość linii lotniczych wymaga, aby kobiety ciężarne nie wsiadały na pokład samolotu po osiemnastu tygodniach ciąży. Jednak niektóre linie lotnicze mogą zezwolić na podróż do 32 tygodnia ciąży. Jeśli planujesz podróż samolotem w trakcie twojej ciąży, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i uzyskać odpowiednie zalecenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co jeszcze warto wiedzieć przed lotem samolotem w ciąży!

Kiedy podróżowanie w ciąży nie jest wskazane?

Ciąża niesie ze sobą ryzyko komplikacji, dlatego wyjazdy zagraniczne nie są zalecane, gdy pacjentce już towarzyszą jakiekolwiek schorzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na ciąże wielopłodowe, gdyż uznaje się je za ciąże o podwyższonym ryzyku. W takich przypadkach i wtedy, gdy istnieje możliwość wczesnego porodu lub stanu przedrzucawkowego, lekarze odradzają podróżowania poza granicami kraju. Ciężarne mają też powstrzymać się od lotów samolotem, jeśli cierpią na niewydolność szyjki macicy lub łożysko przodujące. W sytuacji, gdy ciąża przebiega prawidłowo i dziecko rozwija się bez żadnych problemów, a stan zdrowia pozostaje stabilny – można wziąć pod uwagę wycieczkę poza granice kraju.

Sprawdź też: Gry i zabawy słowne dla dzieci.

Który trymestr jest najlepszym czasem na podróże?

Kobieta w ciąży powinna wybrać się na wakacje między 14. a 28. tygodniem jej trwania, gdy czuje się ona najlepiej i ma dolegliwości. Odnotowano jednak, że podczas lotów samolotem w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się objawy takie jak nudności, skurcze macicy oraz ból brzucha. W ostatnim okresie może też dojść do porodu przedwczesnego, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, warto unikać podróżowania na zbyt późnym etapie ciąży i sprawdzić stan swojego zdrowia przed wyruszeniem w drogę.

Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem samochodem, koniecznie sprawdź, jak odbyć spokojną podróż z niemowlakiem!

Ryzyko zakrzepicy żylnej w kończynach dolnych

Ciąża to okres, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Długi lot i pozostawanie w jednej pozycji dodatkowo zwiększa to niebezpieczeństwo. Aby zminimalizować ryzyko, powinnaś ubrać przewiewne spodnie i wygodne buty oraz rozważyć stosowanie profilaktyki heparyną drobnocząsteczkową w podróżach trwających dłużej niż 4 godziny. Co godzinę warto też przechadzać się po pokładzie samolotu. Wybierając się w podróż autem, powinno się robić częste postoje i zmieniać pozycje, aby obniżyć ryzyko żylaków oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Jakie miejsce w samolocie jest najlepsze dla ciężarnej?

Kobiety w ciąży najczęściej otrzymują specjalne siedzenia w samolocie, które zapewniają im większy komfort i wygodną podróż. Jeśli linie lotnicze nie mogą przydzielić jej takich miejsc, należy rozważyć zarezerwowanie konkretnego fotela. Zazwyczaj uważa się, że najbezpieczniejsza pozycja do latania dla kobiety w ciąży to blisko skrzydeł samolotu. Przy przejściu powinna zostać ona umieszczona jak najbliżej toalety. Wilgotność powietrza w samolocie jest bardzo mała – około 8%, co może negatywnie wpłynąć na krążenie łożyskowe dziecka. Dlatego ważne jest, aby przyszła matka miała ze sobą butelkę mineralnej.

Czytaj też: Podróżowanie w ciąży.

Jak długo ciężarna może podróżować samolotem?

Kobieta w ciąży powinna unikać dłuższych niż 4 godziny podróży samolotem. Niezależnie od długości lotu zalecane są spacerowanie i ćwiczenia – zginanie nóg w kostkach i kolanach – co pół godziny. Większemu ryzyku zakrzepicy można przeciwdziałać stosując pończochy uciskowe. W przypadku ciężarnych będących w grupie wysokiego ryzyka należy dodatkowo podawać leki przeciwzakrzepowe takie jak heparyna drobnocząsteczkowa. Należy pamiętać o tym, że aspiryna jest przede wszystkim zabroniona u kobiet w ciąży ze względu na skutki uboczne dla płodu i większe ryzyko krwawienia. Lekarza prowadzącego ciąże powinien podjąć decyzję o rodzaju profilaktyki oraz sposobie jej stosowania.

Ciężarna w samolocie a ciśnienie

Podczas lotu, ze względu na niższe ciśnienie niż na ziemi, dochodzi do zmniejszenia ilości tlenu w organizmie matki. W przypadku dziecka płodowego jest to mniej odczuwalne, gdyż hemoglobina płodowa ma większą zdolność do wiązania cząsteczek tlenu niż u osób dorosłych, co chroni płód przed niedotlenieniem. Jeśli kobieta będzie miała anemię, powinna sięgnąć po suplementy żelaza i w razie potrzeby podczas lotu oddychać dodatkowym tlenem.

Czy ciężarną obowiązuje zapinanie pasów w samolocie?

Ciężarna kobieta może odczuwać dyskomfort, gdy przychodzi jej zapinać pasy na pokładzie samolotu, szczególnie w późniejszych etapach ciąży, kiedy brzuch jest już sporych rozmiarów. Niemniej jednak, obowiązkiem każdego podróżującego jest bezwzględne zapięcie pasów powietrznych podczas startu i lądowania samolotu. Dlatego też, aby uniknąć niewygodnego ucisku na brzuch w czasie lotu, ciężarna powinna zapiąć pas na wysokości miednicy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór materiału takiego pasa – im bardziej miękki i elastyczny, tym lepiej dla podróżującej ciężarnej.