Jaka temperatura w domu dla dziecka? 

3 min czytania

jaka temperatura w domu dla dziecka

Podczas tworzenia najodpowiedniejszych warunków dla rozwoju dziecka, nie można zaniedbać aspektu temperatury. Gdy jest zbyt niska, istnieje ryzyko, że maluch zmarznie, a gdy jest zbyt wysoka, może to zwiększyć podatność na infekcje układu oddechowego. Jaka więc powinna być optymalna temperatura w pokoju dla noworodka? Porzućmy stereotypowe podejście i skoncentrujmy się na faktach. Przeczytasz o nich w naszym artykule i dowiesz się, jaka temperatura w domu dla dziecka będzie odpowiednia!

Temperatura w pokoju niemowlaka – zalecane wartości

Po przyjściu na świat, nasz maluch przez pierwszy miesiąc musi nauczyć się adaptować do temperatur niższych niż te, które znał z brzucha mamy. Niska masa ciała noworodka oznacza mniejszą zdolność do gromadzenia ciepła, co może prowadzić do łatwiejszego wychłodzenia.

Musi być nam wiadomo, że temperatura w pokoju dla niemowlaka nie powinna przekraczać 23°C. Taka temperatura pozwala na ubieranie dziecka podobnie jak pozostałych członków rodziny. Sytuacja zmienia się, gdy dziecko zaczyna się poruszać. Po ukończeniu roku, w ciągu dnia nie powinna spaść poniżej 21-22°C. W nocy rekomenduje się obniżenie temperatury o 1-2°C.

Zaleca się różnicować temperaturę w zależności od pomieszczenia. W sypialni powinno być nieco chłodniej, natomiast w łazience, gdzie kąpiemy maluszka, temperatura może wynosić nawet do 24°C. Łazienka jest z natury wilgotna, stąd wyższa temperatura nie powinna przysporzyć problemów ze wysuszonym układem oddechowym czy skórą.

Temperatura dla dziecka – dokładna regulacja dzięki sterownikom

Elektroniczne termostaty i regulatory pokojowe są niezastąpione w utrzymaniu idealnej temperatury dla noworodka. 

Regulatory te automatycznie dostosowują intensywność ogrzewania, zgodnie z naszymi ustawieniami dotyczącymi odpowiedniej temperatury dla malucha. Jeżeli w mieszkaniu zacznie robić się za ciepło, na przykład z powodu pracy sprzętu elektronicznego lub wpadającego przez okna światła słonecznego, wbudowany w regulator czujnik natychmiast to wykryje.

Korzystanie z urządzeń do regulacji temperatury pozwala na znaczące oszczędności energii, gdy dom jest pusty (na przykład gdy rodzice są w pracy, a dziecko jest w szkole). Podczas naszej nieobecności, ogrzewanie może działać z mniejszą intensywnością, ale mieszkanie nie zdąży wychłodzić. Urządzenie szybko przywróci komfortową temperaturę, ustawioną przez użytkownika na konkretną godzinę. Co więcej, obsługa regulatora temperatury jest niezwykle łatwa i intuicyjna.

Sprawdź dostępne zawory termostatyczne na https://euroterm24.pl/armatura-grzewcza/armatura-grzejnikowa-przeplywowa-regulacyjna-pomiarowa/zawory-grzejnikowe-i-glowice/zawory-termostatyczne.

Jaka temperatura dla dziecka jest zbyt wysoka?

Rodzice często błędnie przekonują się, że młodszy system dziecka jest bardziej podatny na zimno i w efekcie podgrzewają pokój niemowlaka i ubierają go cieplej. Rzeczywistość jednak pokazuje, że odczucie temperatury przez małe dzieci nie różni się znacznie od dorosłych.

Jednak podnosząc temperaturę w pokoju niemowlaka, łatwo jest go przegrzać, co może prowadzić do:

  • pogorszenia jakości snu,
  • zaostrzenia alergii/astmy,
  • odwodnienia,
  • utraty masy ciała,
  • zapalenia gardła i infekcji górnych dróg oddechowych,
  • kataru,
  • zapalenia ucha,
  • nadmiernego wysuszenia skóry.

Zbyt ciepło w pokoju może powodować, że dziecko budzi się w nocy i odczuwa silne pragnienie. Nadmiar ciepła może zaskoczyć system dziecka, zwiększając rytm oddechowy i przyspieszając bicie serca.

Należy również pamiętać, że przy zbyt wysokiej temperaturze wilgotność powietrza może spaść nawet o 20%! Suchy klimat wysusza błony śluzowe dróg oddechowych, co sprzyja rozwojowi infekcji, ponieważ bakterie i wirusy łatwo przenikają do organizmu dziecka.

Zbyt niska temperatura dla domu z dzieckiem

Zalecane jest przygotowywanie maluchów do komfortowego przebywania w pomieszczeniach o niższych temperaturach. 

Utrzymywanie niższej temperatury w pokoju niemowlęcym sprzyja głębszemu snu i lepszemu odpoczynkowi dziecka. Nocą zamiast używania koca lub podnoszenia temperatury, odpowiednia odzież malucha będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Ale jak określić właściwą temperaturę w pokoju dla niemowlaka? Jak ustalić, czy niemowlę nie jest zbyt gorące lub zbyt zimne? To jest proste – wystarczy dotknąć kark dziecka.

W pierwszych miesiącach życia ręce i nogi niemowlęcia mogą być naturalnie chłodniejsze, co nie powinno nas niepokoić. Jeżeli dysponujemy termostatem lub regulatorem, warto monitorować temperaturę w pokoju dziecka zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, co pomoże w utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie.

Wietrzenie pokoju a temperatura w pokoju u niemowlaka

Znaczenie jakie ma dla zdrowia i samopoczucia naszych pociech jakość powietrza, jakim oddychają, jest nie do przecenienia. W związku z tym, że nowoczesne drzwi i okna są szczelne, wymiana powietrza w pokoju jest utrudniona, stąd konieczność regularnego wietrzenia pomieszczeń, nawet podczas mrozów. Z biegiem czasu, powietrze w każdym pomieszczeniu staje się uboższe w tlen, co prowadzi do uczucia zmęczenia, problemów z koncentracją, zapamiętywaniem i obniża działanie układu odporności.

Brak dostatecznej ilości tlenu sprawia, że dzieci są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza na te dotyczące gardła i dróg oddechowych. Regularne wietrzenie redukuje ilość kurzu, zanieczyszczeń, wirusów i bakterii w powietrzu. Aby zapewnić najlepszą jakość powietrza w domu, warto również pamiętać o systematycznym sprzątaniu i umieszczaniu roślin, które oczyszczają powietrze.

Oprócz zainstalowania termostatu grzejnikowego lub regulatora temperatury w pomieszczeniu, warto pamiętać o prostych, bezpłatnych sposobach na oszczędzanie na ogrzewaniu.

Jeśli chcesz utrzymać w swoim domu optymalną temperaturę bez nadmiernych kosztów, pamiętaj:

  • nie blokować ani nie zasłaniać grzejników,
  • nie malować ich grubą warstwą lakieru lub farby,
  • nie zasłaniać okien grubymi zasłonami,
  • meble powinny być umieszczone co najmniej 1 metr od grzejników.

Jeśli planujesz wyjście lub dłuższy wyjazd, nie musisz wyłączać ogrzewania – wystarczy obniżyć temperaturę do około 15°C. Nawet 1°C mniej może przynieść oszczędności.

Zabawki dla miesięcznego dziecka

admin
1 min czytania

Miesięczne Dziecko – rozwój

admin
2 min czytania