Podróż z niemowlakiem 

2 min czytania

podróż z niemowlakiem

Po narodzinach niemowlaka, wielu młodych rodziców nie chce rezygnować z podróży. Często zamierzają odwiedzić rodzinę, z którą chcą poznać jej nowego członka. Dlatego warto na taką wyprawę dobrze się przygotować, aby wspólnie z dzieckiem cieszyć się tym momentem. Przeczytaj nasz artykuł przed wyjazdem i poznaj przepisy dotyczące ustawienia fotelika!

Jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym? 

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że przebywanie w foteliku samochodowym niesie ze sobą pewne ryzyka. Pozycja leżąca jest uważana za optymalną dla niemowląt, ale nigdy nie można całkowicie rozłożyć fotela do pozycji całkowicie poziomej. Według zaleceń ekspertów czas przebywania dziecka w foteliku powinien być ograniczony do maksymalnie 2 godzin bez przerwy. Dlatego rodzicom zaleca się planowanie regularnych postojów, tak aby móc karmić i przewijać swoje dziecko podczas podróży.

Czytaj też: Podróżowanie w ciąży.

Kiedy można wyruszyć w pierwszą długą trasę z noworodkiem? 

Noworodki powinny unikać dłuższych podróży samochodowe, zwłaszcza w niewygodnej pozycji. Zaleca się, aby czas jazdy ciągłej utrzymywał się na poziomie nie więcej niż 30 minut. 

Aby pomóc dziecku komfortowo przetrwać podróż pamiętaj o:

  • zabraniu ze sobą maty do przewijania oraz akcesoriów do pielęgnacji,
  • kocyku, który można w każdej chwili narzucić czy zdjąć z malucha w przypadku zmian temperatury w aucie,
  • korzystaniu z osłon przeciwsłonecznych albo daszków do fotelików, aby drzemka była przyjemniejsza,
  • włączeniu muzyki dla dzieci, jeśli Twoja pociecha lubi jej słuchać,
  • zabraniu zapasowego kompletu ubranek
  • bezpiecznym zamocowaniu fotelika.

Bezpieczeństwo fotelika samochodowego 

Prawie 80% rodziców popełnia błąd, instalując fotelik dziecięcy w samochodzie niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Niedopatrzenia te mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy samochodem. Dlatego przed rozpoczęciem jazdy warto sprawdzić, czy fotelik jest odpowiednio zamontowany i ustawiony zgodnie z instrukcjami producenta. Na rynku istnieje wiele modeli fotelików, które są dostosowane do wagi i wzrostu dziecka. Rodzice powinni upewnić się, że wybrany model spełnia ich potrzeby i odpowiada ich oczekiwaniom.

Pierwsze foteliki dziecięce powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy, aby zapewnić maluszkowi maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Najczęściej stosuje się nosidełka samochodowe, które są przystosowane do tego typu montażu i spełniają wszystkie wymagania dotyczące ochrony pasażerów.

Europejscy urzędnicy postanowili wprowadzić nową dyrektywę ECR R129, która zapewnia małym dzieciom bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. W myśl tej dyrektywy producenci musieli dostosować budowę fotelików samochodowych na takie, które pozwolą przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy, aż do ukończenia 15 miesiąca życia. Aby nie wprowadzać zamieszania i problemów w sprzedaży istniejących już fotelików, ustawodawca postanowił dopuścić foteliki homologowane zgodnie ze starszą dyrektywą ECE R44/04. Ta homologacja obejmuje foteliki z atestacją jazdy tyłem, ale wyłącznie do 13 kg, czyli ok. 12 miesięcy życia dziecka. Ustalenia te były bardzo ważne i wynikały głównie z statystyk powypadkowych, przykładami płynącymi ze Szwecji oraz badaniami lekarzy i naukowców.

Zabawki dla niemowląt na podróż samochodem 

Aby zapewnić dziecku ciekawe doświadczenia, dobrze jest zamontować na oparciu fotela obrazki w pastelowych kolorach. Można również zabrać miękkie zabawki, aby dziecko miało możliwość dotykania i poznawania różnych tekstur, a także słuchania odgłosów i melodii. Umożliwi to zajęcie malucha podczas podróży.

Zabawki dla miesięcznego dziecka —- sprawdź!

Jaka pora jest najlepsza na podróż?

Rodzice często starają się podróżować w godzinach, gdy ich dzieci zwykle śpią, by maksymalnie skorzystać z czasu trwania wyprawy. Aby to osiągnąć, można na przykład udać się w drogę tuż po kolacji, a nawet rano. Przed wyruszeniem warto sprawdzić trasę podróży i odpowiednio ją zaplanować – zwracając uwagę na postoje i miejsca do jedzenia, by uniknąć zatłoczonych dróg i tworzonych na nich korków. Warto też pomyśleć o poduszce lub innym źródle komfortu dla dziecka przed rozpoczęciem jazdy.Jeśli wybierasz się w podróż ze starszymi pociechami, koniecznie sprawdź gry i zabawy słowne dla dzieci! Dzięki nim uniknięcie nudy i zapewnicie wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny.