24 tydzień ciąży – który to miesiąc

5 min czytania

24 tydzień ciąży który to miesiąc

24 tydzień ciąży to okres szczególny w życiu dziecka rozwijającego się w łonie matki. Jego układ nerwowy, organy i narządy funkcjonują już we właściwy sposób. Przyszła mama zaczyna coraz dokładniej odczuwać jego ruchy oraz skutki uboczne ciąży. Co więcej, maluch poznaje coraz więcej rzeczy ze świata otaczającego go wewnątrz macicy. Sprawdź, którym miesiącem jest 24 tydzień ciąży!

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży oznacza szósty miesiąc i drugi trymestr wzrostu dziecka. Dziecko powinno mieć rozmiary niewiele mniejsze od noworodka. Prawdopodobnie do końca ciąży będzie intensywnie rósł, dlatego nawet jeśli parametry jego wagi i wzrostu są nieco inne niż przyjęte normatywy, to nie ma powodu do obaw – zwykle maleństwa doskonale sobie radzą i radykalnie poprawiają swoje parametry już pod koniec trzeciego trymestru. Rodzice mogą być spokojni o zdrowie swojego dziecka – na świat bardzo szybko zaraz wejdzie!

Waga dziecka w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży dziecko osiąga długość ok. 30 cm i waży około 600 g, wciąż rozwijając się. W związku z coraz mniejszą ilością miejsca w macicy, maluch potrafi się już silnie ruszać, przejawiając swoje charakterystyczne kopniaki. Co tydzień jego masa ciała wzrasta o ok. 90 g, co przygotowuje go do przeżycia poza łonem matki – nawet jeśli poród byłby rozpoczęty przed terminem.

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży – jak często?

W 24 tygodniu ciąży dziecko gwałtownie się powiększa, co sprawia, że macica zaczyna się kurczyć. Maluszek próbuje ustawić się w jak najlepszych warunkach, a jego ruchy mogą być bardzo silne i powodować ból u przyszłej mamy. Na szczęście z czasem ruchy stają się regularniejsze i mniej intensywne. Zazwyczaj po 28 lub 32 tygodniu ciąży dziecko zaczyna ćwiczyć oddech, wykonując skurcze mięśni brzucha – na tym etapie bardzo ważnym jest utrzymanie prawidłowej postawy oraz aktywności fizycznej przez przyszłej mamy.

Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży 

W 24 tygodniu ciąży narządy wewnętrzne dziecka są już w pełni dojrzałe. Naczynia krwionośne, układ nerwowy i trawienie są już na tyle zaawansowane, że maluch będzie mógł samodzielnie oddychać po porodzie. Płuca wypełnia się surfaktantem – substancją, która chroni przed sklejaniem się pęcherzyków płucnych. W tym czasie rosną też między innymi więzadła stawowe zapewniające stabilność pracy tych stawów. Tworzona jest również tkanka kostna, a maluszek ma coraz większe włosy i paznokcie.

Klatka piersiowa maluszka zaczyna się kurczyć i rozkurczać w regularnych odstępach czasu. Ruchy te są jeszcze bardziej widoczne wraz ze wzrostem częstotliwości odruchów ssania. Pojawia się też ruch powiek we wszystkich możliwych kierunkach i reaguje na bodźce świetlne. Jest to spowodowane silnym rozwojem układu nerwowego dziecka, gdzie tworzone są połączenia między komórkami nerwowymi, a ilość tych komórek stale rośnie. W łonie matki maluszek ma jeszcze trochę przestrzeni do swobodnego poruszania się, co mu pozwala kontrolować swoje ułożenie oraz szeroko rozbudować już posiadane funkcje fizjologiczne.

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Dziecko w 24 tygodniu ciąży wygląda już jak mała osoba. Ma na twarzy brwi, rzęsy i włosy, a także całe swoje ciało jest pełniej ukształtowane. Lekarze czasem są w stanie uratować życie dziecka, jeśli poród nastąpi przedwcześnie, ale bardzo często maleństwo musi być umieszczone w inkubatorze ze względu na brak odpowiednio rozwiniętego układu termoregulacyjnego oraz narządów pokarmowych. Niestety szanse na przeżycie dla tak małego dziecka są niskie – najczęściej tylko 25%.

Dziecko na tym etapie zaczyna rozpoznawać różne smaki oraz identyfikuje pojawiające się uczucia. Jest w stanie reagować na bodźce ze środowiska, które otacza je: delikatne dźwięki lub głos rodziców uspokajają je, natomiast głośne i nieprzyjemne hałasy powodują niepokoje.

Jakie badania warto wykonać w 24 tygodniu ciąży?

W 24 tygodniu ciąży obowiązkowe dla wszystkich przyszłych mam jest odwiedzanie ginekologa. Do podstawowych badań należy doustny test na obciążenie glukozą, aby wyeliminować ryzyko cukrzycy ciążowej. Inne badania, które mogą być zlecone przez lekarza to:

  • morfologia krwi przyszłej mamy,
  • badanie ogólne moczu,
  • sprawdzenie ciśnienia krwi,
  • ogólna ocena stanu zdrowia,
  • sprawdzenie masy ciała,
  • sprawdzenie czynności serca dziecka,
  • sprawdzenie możliwych zaburzeń we wzrastaniu płodu,
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
  • krzywa cukrowa.

Przyszłe mamy powinny również skontrolować USG połówkowe – jeśli do tego czasu nie zostało jeszcze wykonane.

USG połówkowe w 24 tygodniu ciąży

USG połówkowe jest bardzo ważnym badaniem, które powinno być wykonane w 24 tygodniu ciąży. To właśnie wtedy maleństwo ma już ukształtowane większość swoich narządów i przystosowało się do samodzielnego funkcjonowania. Dzięki USG można określić stan zdrowia dziecka oraz zobaczyć podobieństwa do rodziców. Badanie USG daje nam także obraz rozwoju płodu, a także informacje o jego stanie ogólnym i wewnątrzmacicznym. Ważne jest, aby kontrolować budowę organizmu oraz czynności życiowe dziecka, co pozwoli upewnić się, że rozwija się ono bezbłędnie.

Waga mamy w 24 tygodniu ciąży

Mama w 24 tygodniu ciąży powinna mieć wyższą wagę niż przed ciążą około 5-6 kg. Malutkie dziecko waży wówczas ok. 600 g, a jego otoczeniem jest płyn owodniowy o pojemności ½ litra. Jednak jeśli przyrost masy ciała przekracza 6 kg, może to oznaczać, że dieta mamy nie jest zrównoważona i źle zbilansowana. Nieprzemyślana ilość kilogramów uzyskanych podczas ciąży może być szkodliwa dla dziecka, a po jej zakończeniu trudno będzie je stracić.

Co dzieje się z ciałem kobiety w 24 tygodniu ciąży?

Brzuch kobiety ciężarnej w 24 tygodniu ciąży zaczyna się coraz bardziej zaokrąglać, a jego obwód staje się coraz większy. Dziecko ma coraz mniej miejsca na swobodne poruszanie się i rozwijanie. Brzuch jeszcze nie jest tak duży, by ograniczać codzienność przyszłej mamy. Na jej skórze pojawia się też ciemna linia, czyli tak zwana linia negra. Wspomniana linia powstaje w wyniku podwyższonego poziomu melaniny w skórze matki. Należy z tego powodu pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikaniu ekspozycji na słońce.

W 24 tygodniu ciąży kobieta może odczuwać szereg dolegliwości, takich jak: zgaga, bóle kręgosłupa, częste wizyty w toalecie z powodu parcia na pęcherz oraz zaparcia. Wynika to z tego, że macica rozrasta się wraz ze wzrostem dziecka i uciska na różne narządy i połączenia nerwowe. Macica może powodować również ucisk na przeponę, co skutkuje trudnościami w oddychaniu oraz krwawieniami z nosa. Aby temu zaradzić należy stosować nawilżacze powietrza. Upragniony potomek może także być przyczyną pogorszenia widzenia podczas ciąży – hormonalna aktywacja aparatu łzowego sprawia, że wszelkie funkcje oka pracują gorzej. Mimo to chociaż pogorszenie widzenia jest odwracalne i po porodzie wraca ono do normy.

W 24 tygodniu ciąży u przyszłej mamy mogą pojawić się różne dolegliwości, takie jak bóle dolnej części pleców i skurcze łydek. Aby je złagodzić, warto wykonywać regularnie prosty trening izometryczny mięśni nóg lub rozciąganie. Można także spróbować kołysania miednicą – to bezpieczny sposób na redukcję stresu i bólu pleców.

Ważnym elementem aktywności fizycznej w tym okresie jest także pływanie, o ile lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Warto także regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, gdyż poprawia to kontrolowanie procesu porodu. Poza dbaniem o swoje ciało, trzeba też uważać na dietę, szczególnie w sytuacji gdy pojawia się większy apetyt niż zwykle. Ważne, aby odpowiednio zbilansować posiłki i unikać spożywania dużych ilości jedzenia naraz – to pomoże uniknąć dodatkowych kilogramów bez konieczności rezygnacji z jedzenia smacznych potraw.

Kobiety w ciąży mogą mieć do czynienia z wahaniami nastroju oraz trudnościami w koncentracji. Czasem trudno im przypomnieć sobie o ważnych spotkaniach, datach lub terminach. Aby zapewnić kobiecie dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka, powinna ona dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, choć ciągła potrzeba wizyt w toalecie może być zniechęcająca. Taki stan jest absolutnie normalny, ponieważ dziecko uciska na pęcherz mamy i może powodować uciążliwe dolegliwości. Pij odpowiednią ilość wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu i zapewnić optymalne funkcjonowanie przyszłej matki i nienarodzonego maleństwa.