32 tydzień ciąży – który to miesiąc 

4 min czytania

32 tydzień ciąży który to miesiąc

Maluszek w 32. tygodniu ciąży szybko przybiera na wadze i jest już bardzo duży i ciężki. Ponadto brzuch przyszłej mamy jeszcze bardziej się powiększa, co niestety wiąże się z pojawieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Z drugiej strony to czas, kiedy przyszła mama może już rozkoszować się myślą, że wkrótce ujrzy swojego malucha twarzą w twarz i będzie mogła trzymać go w ramionach. Ciąża osiąga swój szczyt, a bliskość porodu zaczyna być odczuwalna. Sprawdź, którym miesiącem ciąży jest 32 tydzień!

32. tydzień ciąży – który to miesiąc?

32. tydzień ciąży oznacza początek 8. miesiąca i 3. trymestru, co oznacza, że do porodu pozostało jedynie 8 tygodni. Niemniej jednak należy zachować ostrożność i przygotować się na ewentualne wcześniejsze rozwiązanie. W takim przypadku dobrym pomysłem jest skorzystanie z szybkiego kursu położniczego, który oferują liczne instytucje medyczne oraz placówki edukacyjne – czasami również online lub w weekendowym trybie. Uczestnictwo w takich zajęciach pozwala przyszłym rodzicom na uzupełnienie wiedzy i umiejętności potrzebnych im do skutecznego opiekowania się noworodkiem oraz diagnostyki i leczenia problemów zdrowotnych dziecka. Uczestniczyć mogą nie tylko przyszli rodzice, ale też inne bliskie osoby, np. rodzeństwo czy dalsza rodzina.

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to odpowiednia pora, aby dokończyć przygotowania wyprawki dla malucha. Warto dokładnie przeanalizować modele, ceny i dostępność produktów, które można kupić dopiero po narodzinach dziecka. Przyszli rodzice powinni także zadbać o zapasowe ubrania i akcesoria, jak na przykład torba do szpitala. Dzięki temu będzie można uniknąć niepotrzebnego stresu, jeśli poród rozpocznie się wcześniej. Pamiętajmy również o zakupie najważniejszej wyprawki – łóżeczka oraz kosmetyków pielęgnacyjnych sprawdzonej marki.

Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Dziecko w 32. tygodniu ciąży jest coraz bliżej przyjścia na świat. Jego płuca wciąż się rozwijają, a z tego powodu może mieć trudności z samodzielnym oddychaniem po urodzeniu. Zmysły dziecka są już dobrze rozwinięte – potrafi ono reagować na głosy i dotyk, a nawet czuć smak płynu owodniowego. Ma określony rytm snu i czuwania, a większość drzemek zapada w ciągu dnia. Dziecko ma już brwi, włosy i paznokcie, może otwierać oczy i mrugać powiekami oraz robi różne miny. Obecnie tworzone są synapsy i układ nerwowy, a także mózg i obwód czaszki powiększa się nieustannie. Jednak rozwoju maluszka nie kończy się tu – bardzo ważny jest też okres dziecięcy. Kości szkieletowe są już twarde oprócz czaszki, która wciąż pozostaje plastyczna – to pozwoli na łatwiejsze przejście przez kanał rodny podczas porodu naturalnego.

Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Dziecko w 32. tygodniu ciąży wygląda już dość podobnie jak noworodek. Jest jednak znacznie mniejsze – długość ciała może dochodzić nawet do 40 cm, a jego waga może sięgać 2 kg. Skóra staje się grubsza i bardziej matowa, dzięki natłuszczeniu tkanki podskórnej. Na główce pojawia się już szypułka włosów, a meszek płodowy powoli ustępuje.

Ruchy i pozycja dziecka w 32. tygodniu ciąży

W 32. tygodniu ciąży, ruchy dziecka są już mniej intensywne, ponieważ nie ma ono już na to miejsca w macicy. Mimo to matka może je wyraźnie odczuwać – mogą być zdecydowanie mocniejsze i często powodować ból. Maluszek nie może się już tak swobodnie obracać jak wcześniej, ale nadal rusza rączkami i nóżkami oraz obraca głową. Te ruchy można zauważyć na brzuchu matki – świadczy o tym falująca skóra lub wypukłości.

Niemowlę coraz bardziej ustawia się do porodu – zwykle główką w dół, co jest najlepszym rozwiązaniem i ułatwieniem porodu naturalnego. Inne pozycje ułożenia (pośladkami w dół lub bokiem) mogą być sygnałem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, jednak ostateczna decyzja pozostaje lekarza, który musi brać pod uwagę wszystkie istotne czynniki.

Jak zmienia się ciało w 32. tygodniu ciąży?

W 32. tygodniu ciąży pojemność macicy jest ogromna i stanowi nawet 500-krotny wzrost w porównaniu do jej pierwotnych rozmiarów. Przesunęła się do góry, co powoduje ucisk na naczynia krwionośne, nerwy oraz wszystkie inne narządy wewnętrzne. To z kolei jest przyczyną wielu odczuwalnych przez kobietę ciężarną nieprzyjemnych objawów, które utrzymują się aż do momentu narodzin dziecka. W 32. tygodniu ciąży brzuch mamy jest bardzo duży i może trochę utrudniać codziennie funkcjonowanie, a piersi są znacznie większe niż normalnie. Służy to przygotowaniom matki na laktację – może ona nawet zauważyć od czasu do czasu soki mleczne spływające z biustu.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży może wystąpić czynność skurczowa macicy, tzw. skurcze przepowiadające. Nie są one regularne ani nie nasilają się z biegiem czasu ani też nie zmieniają swojej częstotliwości – zwykle ustają po pewnym czasie. Jeśli jednak skurcze się utrzymują, oznacza to prawdopodobnie rozpoczynający się poród. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem lub położną. Skurcze porodowe szybko narastają i mają postać regularnych, coraz bardziej intensywnych kontrakcji pojawiających się coraz częściej.

Samopoczucie mamy w 32. tygodniu ciąży

W 32. tygodniu ciąży samopoczucie wielu przyszłych mam może się nieco pogorszyć z powodu dokuczliwych objawów, które towarzyszą zmianom zachodzącym w ich ciele. Chociaż jest to indywidualna sprawa i nie dotyczy każdej ciężarnej, te, które odczuwają więcej dyskomfortu mają prawo do dodatkowego odpoczynku. Najczęstszymi problemami są trudności ze snem oraz niedogodności ze strony układu pokarmowego, jak np. uporczywa zgaga. W tym celu warto stosować domowe metody łagodzenia bólu oraz modyfikację diety poprzez unikanie ostrych lub wzdymających produktów i spożywanie częstszych, ale mniejszych porcji.

Przyszłym mamom niekiedy dokuczają hemoroidy. Guzki wypełnione krwią mogą być obecne na zewnątrz lub wewnątrz odbytu. Ich przyczyną jest zmiana ciśnienia w naczyniach żylnych. Objawiają się dyskomfortem, problemami z wypróżnianiem się oraz świądem w okolicy odbytu. W stolcu można zaobserwować śluz lub krew.

Kobiety w ciąży często borykają się z hemoroidami, które objawiają się bólem, dyskomfortem lub pieczeniem w okolicy odbytu. Mogą one pojawić się na zewnątrz, wewnątrz odbytu lub także w stolcu jako śluz lub krew. Ponadto w 32. tygodniu ciąży czasami mogą występować infekcje intymne, których towarzyszy brzydki zapach oraz pieczenie okolic intymnych. Zmiany nastroju są normalną reakcją na przygotowania do porodu i powinny być obserwowane u przyszłych mam. By walczyć ze stresem i zmęczeniem poleca się ćwiczenia oddechowe, jogę, medytację albo po prostu chwilę relaksu każdego dnia.

Badania w 32. tygodniu ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży szczególnie ważne jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), które pozwala ocenić anatomię dziecka. Poza tym, przyszłej mamie należy wykonać obowiązkowe badania:

  • ogólne i ginekologiczne,
  • testy laboratoryjne krwi,
  • pomiar pH wydzieliny z pochwy,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała,
  • ogólne badanie moczu.

Oprócz tego istnieje możliwość dodatkowych badań diagnostycznych, np. amniopunkcji lub biopsji łożyska, które mogą stanowić istotny element planowania optymalnego porodu.

USG w 32. tygodniu ciąży

USG w 32. tygodniu ciąży stanowi ważny element prenatalnego badania lekarskiego, dzięki któremu można wykryć wady anatomiczne i inne nieprawidłowości, które nie są widoczne podczas testu przedwczesnego. Podczas USG lekarz dokonuje oceny ilości płynu owodniowego, lokalizacji łożyska oraz pozycji dziecka przygotowującego się do porodu. Za pomocą narzędzi komputerowych mierzone jest również ciało malucha, co pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń o zaburzenia jego rozwoju. Ponadto USG umożliwia ustalenie stanu zdrowia płodu i oznaczanie aktywności ruchowej dziecka. Innymi słowy, pozwala to na sprawdzenie, czy maluch ma odpowiedni postęp w procesie rozwoju w okresie prenatalnym.