Wasze dzieci mają trudności z zajmowaniem się sobą podczas podróży, albo gdy przygotowujecie posiłki w kuchni? Z pewnością od czasu do czasu pojawia się marudny pięciolatek, który narzeka na nudę. Nie wpadajcie jednak w panikę i nie sięgajcie po tablet czy telewizor! Istnieje mnóstwo sprawdzonych metod, by urozmaicić chwile bezczynności. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zabawy i gry słowne dla dzieci!
Dokończ zdanie
Ta gra może być świetną propozycją na wspólną zabawę. Pierwszy uczestnik rozpoczyna zdanie od jakiegoś słowa, np. „Pies”, a następnie inny gracz musi dodać kolejne, np. „pies zobaczył…”. Im więcej osób bierze udział w grze tym trudniejsza staje się ona, gdyż każda osoba musi przechować w swojej pamięci całe dotychczasowe zdanie. Kiedy któryś gracz popełni błąd lub nie może dalej kontynuować tworzonego opowiadania – powinien rozpocząć nowe zdanie. Ta gra przede wszystkim dostarcza ogromną ilość śmiechu i dobrej energii.
Trudne słowa
Przeliterowywanie to zabawna zabawa dla każdego! Możemy wykorzystać tu zarówno łatwiejsze, jak i bardzo długie i skomplikowane słowa. Możecie też spróbować przeliterować nazwy obiektów znajdujących się w otoczeniu, np. mebli. Literowanie to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku i jest doskonała okazją do ćwiczenia swojego słownictwa.
O czym myślę?
Ta zabawa to inny rodzaj kalamburów – bez pokazywania! Jak się w to bawić? To proste jedna osoba musi opisać rzecz, o której myśli, np. “To małe urządzenie jest wykorzystywane do przygotowywania szerokiej gamy potraw, nie tylko ciast, ale również zup, sosów i innych potraw.” Czy inni uczestnicy zabawy zgadną, że mowa o mikserze?
Słowo na literę…
Klasyka zabaw. Zasada jest prosta jak barszcz: musisz wymyślić jak najwięcej słów dla określonej litery. Aby wybrać literę, jedna z osób musi przeliterować alfabet, a inny gracz powiedzieć „stop”. Gra trwa do momentu, aż skończy się Wam lista słów. Nie ma powtórek! Jest to świetny sposób na doskonalenie umiejętności rozumienia i tworzenia słów oraz na czerpanie przy tym mnóstwa frajdy.
Zabawa w skojarzenia
Czasem skojarzenia, które mamy są bardzo dziwne. W tej grze możemy dać im wolność! Na przykład: zielony – czy to tylko żaby, one z kolei nawiązują do wody, a ta do ryb. Ryby symbolizują milczenie, a milczenie odpowiada za ciszę. Cisza może kojarzyć się z różnymi rzeczami, ale co ma wspólnego ze spokojem? Niewiele, ale i tak można umieścić je w jednym ciągu skojarzeń bez powtarzania ich na przykład podczas opowiadania historii czy tworzenia jakiegokolwiek tekstu.
Wąż słowny
Gra polega na tym, aby wymieniać słowa, których pierwsza litera jest taka sama, jak ostatnia litera poprzedniego słowa. Zazwyczaj zaczynamy od „a” i kończymy na „yeti”, czyli słowie, które pojawia się tylko raz. To dopiero początek tego rodzaju zabaw! Gra ta ćwiczy refleks oraz logiczne myślenie i umożliwia rozwijanie umiejętności tworzenia skojarzeń. Co więcej, może ona być wspaniałą okazją do dzielenia się ciekawostkami dotyczącymi słów lub gramatyki polskiego.
Gry słowne to nie tylko zabawne sposoby na zabicie nudy, ale również dobry sposób na rozwijanie umysłu swoich dzieci. Dzięki nim można ćwiczyć słownictwo, poszerzać wiedzę o świecie, poznawać tajniki logicznego myślenia, trenować pamięć i koncentrację (spróbujcie przypomnieć sobie sformułowaną po kilkunastu turach maksymę…). Z grami można stworzyć wspaniałe i twórcze doświadczenia dla całej rodziny. Czytaj też: Fotelik w aucie przodem czy tyłem?