Stół i krzesła są podstawowymi meblami, które są użytkowane również przez dzieci. W pewnym momencie prawie każdy rodzic musi podjąć decyzję – jaki stolik i krzesełka wybrać do pokoju dziecka. Jakie czynniki powinny być brane pod uwagę, na co zwrócić szczególną uwagę? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika i krzesełek dla dzieci.
W jakim wieku dziecko powinno otrzymać pierwszy stolik i krzesełko?
Na szczęście do momentu rozpoczęcia formalnej edukacji, dzieci nie muszą spędzać wielu godzin w pozycji siedzącej. Właściwie zaleca się, aby jak najwięcej czasu mogły spożytkować na zabawach ruchowych, w tym na podłodze, mając pełną swobodę w swojej aktywności. Pierwsze meble, takie jak stół i krzesło, warto więc nabyć, kiedy dziecko będzie już w stanie samodzielnie na nich usiąść, czyli gdy skończy około 1,5 roku. Początkowo będą one stanowić raczej element dekoracyjny pokoju, ale z czasem dziecko zacznie próbować zabawy przy stole i siedzenia na krześle. W żadnym razie nie można go zmuszać do tego typu czynności, a tylko zachęcać.
Stolik i krzesełko powinny być umieszczone w miejscu dostępnym dla dziecka, aby mogło z nich swobodnie korzystać, kiedy tylko zechce w celu zabawy czy rysowania. Z drugiej strony należy stopniowo uczyć najmłodszych, że niektóre czynności, takie jak np. jedzenie, wymagają siedzenia przy stole. Im bardziej komfortowe i funkcjonalne meble im zapewnimy, tym chętniej z nich skorzystają. Dzieci, podobnie jak dorośli, nie zechcą siedzieć na niewygodnym, niestabilnym czy nieatrakcyjnym krześle.
Meble z myślą o dziecku, a nie o dorosłym
Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu stołu i krzeseł dla naszego dziecka, musimy spojrzeć na świat jego oczami, aby zrozumieć, na jakim etapie rozwoju się obecnie znajduje. Najmłodsze dzieci często borykają się z problemami związanymi z koordynacją ruchową oraz utrzymaniem równowagi i odpowiedniej pozycji siedzącej. Mówiąc krótko, potrzebują mebli, które są dostosowane do ich wieku, wzrostu, masy ciała oraz do poziomu rozwoju swoich umiejętności. Sprzęty te muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne, a także nie ograniczające swobody ruchów. Dzieci są z natury bardzo ruchliwe, nawet gdy siedzą, więc krzesełko musi zapewniać im komfortową i ergonomiczną pozycję. Nogi mebli dla najmłodszych powinny być stabilne, aby nie chwiały się i nie przewracały nawet pod wpływem nieustannego „wiercenia się”. Ważne, aby podczas siedzenia na krześle stopy dziecka mogły swobodnie opierać się o podłogę.
Blat stołu to kluczowy element mebla – musi być odporny na częsty kontakt z wilgocią, kredkami, farbami czy jedzeniem. Powinien być solidny i łatwy do czyszczenia, a jego brzegi być zaokrąglone. Przy blacie nie mogą występować żadne odstające śruby, ostre krawędzie, drzazgi czy inne niebezpieczne elementy. Ponadto blat stołu powinien być na tyle duży, aby dziecko chciało spontanicznie podejmować różne aktywności, takie jak rysowanie, układanie puzzli, budowanie z klocków itp.
Nie zapominajmy też o zdrowiu. Nieodpowiednie krzesła i stoliki dla dzieci mogą negatywnie wpływać na rozwój ich układu mięśniowo-szkieletowego, powodując nadmierne zmęczenie, a nawet doprowadzić do skrzywień kręgosłupa.
Dzieci rosną bardzo szybko. Zazwyczaj chcielibyśmy wyposażyć je w meble, które posłużą im przez co najmniej kilka lat. Nie zawsze jest to możliwe, bo trudno zaprojektować krzesła i stoliki, które będą odpowiednie zarówno dla rocznego dziecka, jak i sześciolatka. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą być stoliki i krzesła z regulowaną wysokością, które „rosną” wraz z dzieckiem.
Czym się kierować przy wyborze stolika i krzeseł?
Wybierając stolik i krzesła dla naszych maluchów, powinniśmy kierować się ich potrzebami, a nie naszymi preferencjami. Ważny jest nie tylko sam wygląd mebli, ale przede wszystkim to, jak funkcjonują. Stylowe, nowoczesne sprzęty mogą ciekawie udekorować pokój, ale z drugiej strony mogą też okazać się zupełnie niepraktyczne, a nawet niebezpieczne w codziennym użytkowaniu. W dzisiejszych czasach często wybieramy surowe, jednolite meble. Uważamy je za nowoczesne i eleganckie. Ale czy nasze dzieci mają takie same upodobania? Czy nie wolałyby raczej kolorowych, „normalnych” mebli, które mogłyby swobodnie użytkować bez obaw rodziców, że je zniszczą? W tym przypadku najlepszą opcją jest znalezienie mebli, które są estetyczne, pasują do wystroju wnętrza i jednocześnie są przyjazne dla dzieci.
Na co zwrócić uwagę przy dobrze krzesła i stolika:
- siedzisko nie może być zbyt miękkie ani zapadające się,
- dziecko nie powinno siedzieć zgarbione, z zaokrąglonymi plecami,
- nogi dziecka nie mogą zwisać ani być podkulone, a stopy powinny płasko spoczywać na podłodze,
- dziecko musi swobodnie sięgać do stolika, opierać się na łokciach lub przedramionach,
- pod blatem stolika powinna znajdować się przestrzeń, aby swobodnie ruszać nogami.
Plastik czy drewno?
Stoliki i krzesła dla dzieci wykonane z plastiku mają tę zaletę, że są lekkie i łatwe do czyszczenia. Natomiast drewniane meble są naturalne, co jest korzystne dla zdrowia, a ponadto są trwałe i eleganckie. Jednocześnie jednak wiele zależy od sposobu wykonania mebli i jakości użytych materiałów. Na przykład sosna jest najtańsza i najpopularniejsza, ale ma słabą odporność na wilgoć, a do tego jest podatna na zarysowania i pęknięcia. Dlatego meble sosnowe mogą długo nie przetrwać w towarzystwie aktywnego i nieostrożnego malucha.
Alternatywą dla drewnianych mebli są sprzęty wykonane z płyty MDF. Jakością i wyglądem dorównują drewnu, a często są nawet bardziej trwałe, praktyczniejsze i łatwiejsze w pielęgnacji.
Meble dla dzieci z atestem – co to oznacza?
Wszystkie meble, a zwłaszcza te przeznaczone dla najmłodszych użytkowników, powinny spełniać określone standardy jakości i bezpieczeństwa. Nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym, że dziecięce meble z naturalnego drewna są pokrywane farbami i lakierami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Jeżeli konsumenci chcą mieć pewność, że wybierają meble odpowiednie dla swoich dzieci, powinni sprawdzić, czy pochodzą one od zaufanego producenta, który przestrzega standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Konkurencja na rynku sprawia, że wielu producentów dąży nie tylko do uzyskania podstawowych certyfikatów typu „CE” (potwierdzających zgodność z wymogami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia obowiązującymi w UE), ale również certyfikacji potwierdzających, że ich meble są ekologiczne, a podczas procesu produkcji wyeliminowano z nich toksyczne substancje. Stanowi to gwarancję, że stoły i krzesła są całkowicie bezpieczne dla dzieci, a ich proces produkcyjny jest nieszkodliwy dla środowiska. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na: https://decor-you.pl/stoliki-pomocnicze/
Z pewnością każdy znajdzie idealne meble dla swojego dziecka.