Zdenerwowane dziecko – jak pomóc jemu i sobie?


Jak zapobiegać zdenerwowaniu dziecka?

 

Płacz i krzyk dziecka to jedno z głównych zmartwień rodziców planujących podróż z maluchem. Kiedy dziecko płacze, ważne jest, aby wiedzieć, co jest tego przyczyną. Dzieci najczęściej komunikują coś poprzez swoje zachowanie. Płacz i złość podczas podróży to zwykle informacja o zmęczeniu, głodzie, braku wygody, potrzebie uwagi, nudzie czy nieradzeniu sobie z zaistniałą sytuacją.

Jak zatem wspierać dziecko w kryzysowych sytuacjach?

1. Zapobiegaj wybuchom

Warto reagować na sygnały wysyłane przez dziecko, zanim jeszcze dojdzie do wybuchu. Łatwiej jest przeciwdziałać złości, niż „walczyć” z trudnymi emocjami naszego dziecka – szczególnie w podróży.

2. Przewiduj

Głodne dziecko to niełatwy kompan podróży i warto o tym pamiętać. Głód u dzieci obniża zdolność do kontrolowania własnego zachowania. Ponadto wiąże się często z poczuciem niepokoju. Opadanie poziomu glukozy we krwi może powodować agresję albo niekontrolowany wybuch płaczu. Dlatego planując podróż, warto pamiętać o zabraniu ze sobą dodatkowych, zdrowych przekąsek. I nie mam tutaj na myśli lizaków, żelków i różowych pianek, które mogłyby przysporzyć dodatkowych komplikacji podczas podróży. Chodzi o zdrowe przekąski, wartościowe i lubiane przez dziecko. Należy pamiętać, że małe dzieci jedzą mniej, ale częściej niż dorośli. Zatem to, że dorosły czuje się jeszcze najedzony po niedawno zjedzonym obiedzie, nie oznacza, że dziecko nie jest już głodne.

Jak zaplanować posiłki w podróży? – przeczytaj artykuł

3. Nie mów „niedługo”

Dzieci nie potrafią czekać. A dzieci do drugiego roku życia nie są po prostu w stanie pojąć koncepcji przyszłości. „Za chwilę”, „za 10 minut” to dla nich wieczność. Mając tego świadomość, łatwiej jest zrozumieć i zaakceptować dziecięcą niecierpliwość. Pomocne mogą być za to komunikaty: „jak miniemy 10 czerwonych samochodów, to zrobimy postój” albo „jak skończy się piosenka w radiu, to będziemy mogli zrobić przerwę”. Oczywiście niezwykle ważne jest, aby dotrzymać danej dziecku obietnicy.

4. Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka

Rodzice często mówią: „nie ma powodu by płakać”, „przestań histeryzować, niedawno był przecież postój”. Takie komunikaty powodują często u dziecka jeszcze większą złość i frustrację. Poprzez takie komunikaty dziecko otrzymuje informację: „nie interesuje mnie, co czujesz i co się z tobą dzieje”. Taka postawa dorosłego nie pomaga dziecku w powrocie do równowagi. Bardziej wspierające są słowa: „słyszę, że wolałbyś już wysiąść”, „rozumiem, że taka kilkugodzinna jazda samochodem jest nudna i męcząca”. Dziecko czuje się usłyszane, a jego potrzeby zostają zauważone.

5. Daj dziecku alternatywę

Dziecięce zachowanie nie znosi próżni. Kiedy dziecko się nudzi, zaczyna robić rzeczy niepożądane przez dorosłych, np. kopać nóżkami w fotel albo wydawać dźwięki doprowadzające dorosłych do szału. Zamiast mówić: „nie rób tego” albo „jak nie przestaniesz, to nigdy więcej z nami nigdzie nie pojedziesz”, zaproponuj dziecku inną, ciekawą czynność, zabawę.

Propozycje słownych gier i zabaw – przeczytaj artykuł

6. Koło ratunkowe – zabawa

Zabawa to czasami jedyna skuteczna metoda zapobiegania różnego rodzaju kryzysom. Głównym celem dzieci jest bowiem właśnie zabawa. Wymyślanie, co swoim kształtem przypominają chmury, wspólne śpiewanie piosenek czy naśladowanie głosu zwierząt to świetna rozrywka dla tych młodszych i trochę starszych podróżników. Pamiętajcie, że dzieci uwielbiają, gdy rodzice się wygłupiają. Śmieszne miny i wydawanie dziwnych dźwięków to dla dziecka rewelacyjna zabawa. 🙂 A kiedy pomysłów już brak, a złość bierze górę, warto zrobić po prostu postój i przerwę w podróży. Zmiana otoczenia, przestrzeń i świeże powietrze czynią cuda.

 

Daria Sumińska – Mama Psycholog. Autorka bloga potrzebydziecka.pl
Prywatnie mama dwójki dzieci. Zawodowo psycholog wspierająca rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach. Pracuje z rodzicami zagubionymi w natłoku “wskazówek” na temat wychowania dzieci. Obala mity na temat wychowania dzieci. Prowadzi warsztaty, szkolenia, konsultacje dla rodziców i opiekunów. W pracy i w życiu bliska jest jej tematyka rodzicielstwa bliskości.


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.