Wakacyjna kąpiel – pamiętajmy o tym!

Zasady wakacyjnej kąpieli

 

Kąpiel w morzu czy w jeziorze to dla dzieci często najważniejszy moment całego wakacyjnego wyjazdu. Nie ma się czemu dziwić – woda może być źródłem wielogodzinnej rozrywki, zwłaszcza w pakiecie z piaszczystą plażą, pozwalającą na budowanie wymyślnych budowli. Na plaży maluszki mogą też poznać rówieśników, a nie ma przecież nic lepszego, niż wspólna zabawa w miłej, letniej atmosferze.

Nie jest jednak tak idyllicznie, jak mogłoby się z początku wydawać. Dzień spędzony nad wodą, choć jest niemalże gwarancją przyjemnie spędzonego czasu, niesie ze sobą wiele zagrożeń, o których należy pamiętać i do których trzeba się wcześniej przygotować. Przestrzeganie wymienionych poniżej kilku prostych zasad pozwoli na bezstresowe i przede wszystkim bezpieczne wakacje, a o to przecież nam chodzi!

 

 

  • Nigdy nie korzystajmy z plaż i innych kąpielisk, które nie są strzeżone przez ratownika. Nie ma od tej reguły żadnego wyjątku – nagły skurcz, podtopienie czy nawet omdlenie w wodzie może przytrafić się każdemu, zwłaszcza maluszkom, które nie są przygotowane na takie kryzysowe sytuacje. Wyciągnięcie z wody i późniejsze ratowanie tonącej osoby, nawet małego dziecka, to wbrew pozorom prawdziwe wyzwanie – również dla doświadczonego pływaka. Respektujemy kolory flag – flaga w kolorze białym oznacza możliwość kąpieli, flaga w kolorze czerwonym to kategoryczny zakaz wchodzenia do wody.

 

  • Zawsze zabierajmy ze sobą podręczną apteczkę z najbardziej potrzebnymi lekami i środkami pielęgnacyjnymi. Jej skład zaproponowany przez doświadczoną farmaceutkę i mamę trójki dzieci znajdziesz w innym artykule na naszej stronie.

 

  • Nie wchodźmy do wody bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza obfitym. Duży obiad to wbrew pozorom zaraz po spożyciu spore obciążenie dla organizmu, co w połączeniu z wysiłkiem fizycznym i różnicą temperatur może sprawić pewne problemy – od zwyczajnej, lekkiej niestrawności, przez torsje, po całkowitą niezdolność do pływania, co na dużej głębokości może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Dietetyk dziecięcy o jedzeniu w podróży – przeczytaj artykuł

  • Uważajmy na pomosty, falochrony i inne elementy plażowego krajobrazu. Drewniane elementy mogą być pełne drzazg, a betonowe i metalowe bardzo nagrzewają się w upalny dzień. Największym problemem są jednak w tym przypadku nieodpowiedzialni wczasowicze, którzy nie sprzątają swoich śmieci – opakowania po jedzeniu przyciągają przeróżne insekty, a stłuczone szklane butelki grożą poważnymi kontuzjami.

 

  • Zawsze pytajmy dziecko, czy na pewno dobrze czuje się przed wejściem do wody. Nawet jeśli maluszek wygląda na zdrowego, woda (zwłaszcza morska) jest pełna różnych mikroorganizmów, do czego dochodzi jeszcze jej temperatura, zazwyczaj niższa niż ta panująca na brzegu. Z tego powodu kąpiel może przyspieszyć rozwój wszelkich chorób, które rozwijają się w organizmie już przed zanurzeniem w wodzie – od zwyczajnego przeziębienia po różne poważniejsze wirusowe infekcje. Przy dobrym samopoczuciu nie stanowi to problemu, jednak pływanie w momencie nawet drobnego obniżenia odporności powinno być ograniczone.

 

  • Nie wbiegajmy do wody. Organizm potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do temperatury, zwłaszcza, że obecne upały mocno dają się we znaki. Nagła zmiana otoczenia może spowodować nawet tzw. szok termiczny, który często bywa nawet śmiertelny. Wchodzenie do wody powinno być bardzo powolne i połączone z delikatnym „ochlapywaniem się”, co pozwoli na przyzwyczajenie organizmu do niższej temperatury. Dziecko należy także chronić przed przegrzaniem – o konsekwencjach wystawienia na wysokie temperatury możesz poczytać w tekście Nie zostawiaj dziecka w samochodzie.

 

 

  • Przy kąpieli w Bałtyku zachowujmy szczególną ostrożność. Morze Bałtyckie niestety nie należy do najczystszych zbiorników wodnych, do tego w obecnym sezonie turystom bardzo dokuczają sinice. Te organizmy choć bywają pożyteczne (wzbogacają glebę, powodując zwiększenie plonów), przy bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą powodować uciążliwe przypadłości, takie jak wysypka, rumień, biegunka, dreszcze czy zapalenie spojówek.

 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.