Tablet czy nie tablet?

 

Korzystanie z tabletu przez dziecko w podróży – za i przeciw

 

Ilu rodziców, tyle podejść do kwestii korzystania z tabletów i smartfonów przez dzieci w trakcie podróży – takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i zadeklarowanych przeciwników. Ci pierwsi podkreślają, że kierowca powinien przede wszystkim skupić się na prowadzeniu samochodu, a nie na zabawianiu pasażerów, tymczasem ulubiona bajka sprawi, że dziecko będzie miało się czym zająć. Urządzenia mobilne oferują też poza czystą rozrywką szeroki wachlarz edukacyjnych aplikacji dla maluszków w każdym wieku, dzięki czemu mały podróżnik może spędzić te kilkadziesiąt minut produktywnie i kreatywnie.

Z drugiej strony, interaktywna zabawa na tablecie lub telefonie to zajęcie głównie jednoosobowe i nie wykorzystuje integracyjnego potencjału wspólnej podróży. Wielu psychologów podnosi kwestię technologicznego przesytu, zwłaszcza w pokoleniu urodzonym w II dekadzie XXI wieku – choć biegłe w cyfrowym świecie już od najmłodszych lat, wiele dzieci okupuje to problemami w rozwoju społecznym. Jest to szczególnie widoczne w momencie pójścia do szkoły, gdzie niektórzy uczniowie pomimo doskonałego opanowania pisania na klawiaturze, mają trudności w notowaniu za pomocą długopisu czy pióra.

Skupianie wzroku w jednym punkcie może również powodować zaburzenia błędnika, a co za tym idzie – nudności i zawroty głowy prowadzące do wymiotów. To  jednak kwestia indywidualna dla każdego dziecka.

Czy więc należy pozwalać dzieciom na zabieranie ze sobą mobilnej elektroniki? Wszystko zależy oczywiście od proporcji. W przypadku kilkugodzinnej podróży 20 minut z tabletem w niczym nie zaszkodzi, a wprowadzi pewne urozmaicenie. Tak długo, jak korzystanie z urządzenia elektronicznego jest tylko jednym z możliwych sposobów spędzania podróży, a nie jej obowiązkowym elementem, cyfrowa rozrywka w niczym nie przeszkadza.

Propozycje słownych gier i zabaw w podróży – zobacz artykuł

Pamiętajmy jednak, że treści wyświetlane na ekranie muszą być dobrane do wieku i stopnia rozwoju dziecka. To bardzo często lekceważony aspekt zabawy z tabletami i smartfonami – zwłaszcza w przypadku najmłodszych maluszków kontrola zainstalowanych aplikacji, filmów czy zdjęć jest absolutną koniecznością. Ściśle limitowany powinien być również czas spędzany przed ekranem.

Na co zwracać uwagę, gdy dziecko korzysta z urządzeń elektronicznych?

  • Tablet nie może być głównym zajęciem dziecka w podróży. To tylko dodatek.
  • Staraj się zachęcać dziecko do używania edukacyjnych aplikacji obok stricte rozrywkowych.
  • Kontroluj zawartość dysku. Bardzo łatwo dziecku trafić na nieodpowiednie dla niego treści, zwłaszcza, gdy sprzęt jest podłączony do Internetu, a Ty prowadzisz i nie masz możliwości sprawdzenia.
  • Ustaw blokady na połączenia premium i transmisję danych. Zapobiegnie to niespodziewanym rachunkom.

 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.