Fotelik – przodem czy tyłem?

 

Montaż fotelika – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

 

Minęły już czasy, kiedy przy przewożeniu dzieci brakowało zarówno wiedzy, jak i prawnych regulacji. Na przestrzeni lat wzrosła świadomość zagrożeń związanych z podróżowaniem, do czego dostosowali się producenci aut i fotelików, ustawodawcy i sami rodzice. Opiekunowie są zobligowani do przewożenia maluszków w fotelikach samochodowych zgodnych z normami ECE R44/04, ECE R44/03 lub R129, a wszystkie nowe auta muszą być wyposażone w system ISOFIX. Modeli fotelików na rynku jest wiele, oferując kilka opcji – najważniejszym wyborem jest decyzja, czy fotelik ma być skierowany przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Foteliki Lionelo

Jak interpretować homologacje? – przeczytaj artykuł

Zalecenia większości ekspertów są jednoznaczne – dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, biorąc pod uwagę jego wzrost, wagę i model fotelika. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by tyłem wozić nawet maluszka ważącego do 25 kg. Dlaczego to takie ważne?

W przypadku maluszków głowa jest zdecydowanie większa i cięższa w stosunku do reszty ciała niż u starszych dzieci i dorosłych, co wymusza dostosowanie do tego środków bezpieczeństwa. Poza ciężarem i rozmiarem głowy dużym problemem są również niewykształcone jeszcze w pełni mięśnie szyi, karku i okalające kręgosłup, przez co gwałtowne szarpnięcie może prowadzić do poważnych obrażeń. Z tego powodu najmniejsze dzieci muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy – dzięki temu w momencie zderzenia główka zamiast polecieć do przodu, zostanie przytrzymana przez oparcie fotelika. Znacznie redukuje to ewentualne uszkodzenia, na które pociecha byłaby narażona przy ułożeniu przodem do kierunku jazdy.

Zdarza się, że dzieci, zwłaszcza te starsze, niechętnie godzą się na podróż tyłem do kierunku jazdy. Takie ułożenie powoduje, że maluszek ma mało miejsca na nogi, co w przypadku dłuższych wypraw może być niewygodne. Swoje robi również naturalna potrzeba socjalizacji – dziecko widzi, jak podróżują dorośli i po osiągnięciu pewnego stopnia świadomości zaczyna zwracać na to uwagę. Chce widzieć drogę i kierowcę oraz uczestniczyć w podróży na równych prawach z pozostałymi członkami rodziny.

Podróż tyłem do kierunku jazdy ma też inne minusy – niektórzy opiekunowie podnoszą argument, że jeżeli dziecko jest odwrócone, to dużo trudniej zareagować, gdy na przykład zacznie się ono krztusić, wymiotować lub mieć jakiekolwiek inne nagłe problemy zdrowotne. Jednym z rozwiązań jest tutaj specjalne lusterko, które pozwala na obserwację dziecka z przedniego fotela, choć nie zastąpi to oczywiście obecności rodzica obok dziecka na tylnym siedzeniu.

Najmniejsze maluszki obligatoryjnie powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy. Decyzja, jak przewozić nieco starsze dzieci należy do rodziców.
Foteliki Lionelo

Konsultacja merytoryczna: Alma Matter, najstarsza bezpłatna szkoła rodzenia w Poznaniu.


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.