Książki, które zachęcą dzieci do podróżowania

Książki, które zachęcą dzieci do podróżowania

 

Uwielbiamy podróżować. Od zawsze. Pojawienie się w naszym życiu dzieci wcale tego nie zmieniło – wręcz przeciwnie, wyjeżdżamy, kiedy to tylko możliwe.

Gdy jesteśmy w domu, umilamy sobie czas książkami o tematyce podróżniczej, mamy ich naprawdę sporo, a oto najciekawsze z nich:

“Przewodniki” / Wydawnictwo Tashka (2+)

Przewodniki pokazują najmłodszym atrakcje 5 polskich miast. Mamy tu Kraków, Warszawę, Wrocław, Zakopane i Kazimierz Dolny. Cudowne ilustracje Roberta Romanowicza oraz zabawny superbohater królik przemykający między zabytkami przykuwają uwagę najmłodszych.

Nie znajdziemy tu zbyt wiele tekstu, jedynie podpisy, ale za to w 4 językach! To, czy przedstawimy naszym pociechom poszczególne zabytki bliżej zależy od nas, te książeczki stanowią jedynie fantastycznie skomponowaną zachętę. Przy okazji pokazują, że również najmłodsi mogą czerpać radość ze zwiedzania – wystarczy tylko umiejętnie do tego podejść. 🙂

Książeczki są formatu kieszonkowego, więc z łatwością można zabrać je w podróż czy na spacer.

#maluszekwpodróży


“Kontynenty”/ Wydawnictwo Tashka (1+)

“Kontynenty” to 6 niewielkich książeczek przedstawiających faunę poszczególnych kontynentów. Tu również mamy gratkę dla młodych poliglotów, bo opisy zwierząt występują w 3 językach. Autorem ilustracji jest Piotr Nowacki. Wsparcia merytorycznego książkom udzielił Warszawski Ogród Zoologiczny, więc możemy być spokojni, że wszystkie ciekawostki są jak najbardziej potwierdzone. 🙂

#maluszekwpodróży


“Poznajemy Polskę” / Wydawnictwo Czarna Owieczka (3+)

 

“Poznajemy Polskę” to fantastyczna książka obrazkowa autorstwa Izabeli Madeji i Iwony Jędrzejewskiej. Rewelacyjnie zilustrowana i z optymalną ilością tekstu dla najmłodszych.

Na kolejnych kartach tej pięknie wydanej kartonówki odwiedzamy 7 pięknych polskich miast. Masa szczegółów i garść ciekawostek przyciągnie nawet maluchy, które nie przepadają za czytaniem.

Muszę przyznać, że brakowało mi takiej pozycji na rynku dziecięcych książek. Owszem, istnieje wiele książek obrazkowych, kartonówek z masą szczegółów na różne tematy, ale najczęściej nie są to nasze rodzime projekty. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć nasz polski projekt oparty na podobnej zasadzie. W podróży po naszym kraju towarzyszy nam pewna sympatyczna rodzinka – Tomek i Zosia z rodzicami i psem Fafikiem. Pierwszym zadaniem dla maluchów na każdym z przystanków będzie odnalezienie całej piątki, co bywa niekiedy dość skomplikowane. 🙂

Znajdziemy tu następujące miasta: Warszawa, Gdańsk, Malbork, Lublin, Kraków, Wieliczka i Zakopane.

#maluszekwpodróży
“Gdzie bywa słoneczko?” / Wydawnictwo Egmont (1+)

Seria “A to ciekawe!” doskonale nadaje się zarówno dla 6-miesięcznego szkraba, jak i dla 2-latka.

Maluszki skupią się głównie na warstwie graficznej i rytmicznych, rymowanych wersach. Starsze dzieciaki zainteresuje treść. Autor – Zbigniew Dmitroca – zadbał w swoich utworach o ciekawy przekaz i niebanalne słownictwo. Wiele z tych słów może okazać się nowe nawet dla 3-latka.

W piękny i prosty sposób przedstawia dzieciom życie ich rówieśników w różnych krajach. Podróże ze słoneczkiem to fantastyczny sposób na poznanie kilku odległych zakątków świata.

#maluszekwpodróży
“Podróż na jednej nodze” / Wydawnictwo Bajka (2+)

Autorką ksiażki jest Małgorzata Strzałkowska. Stworzyła ona uroczą historię ślimaka Jasia, który dostaje niespodziewane zaproszenie na imieniny swojej cioci.
Niby nic w tym nadzwyczajnego, ale nie wiecie jeszcze, że ciocia mieszka dość daleko od łączki naszego ślimaka, a czasu jest niewiele, więc żeby do niej dotrzeć, musi się nieźle nakombinować.
Zanim dobrniemy do szczęśliwego finału, czyli imprezy imieninowej, będziemy towarzyszyć Jasiowi w długiej i bardzo emocjonującej podróży. Maleńki ślimak wielokrotnie będzie zmieniał środki transportu, a maluchy dzięki temu poznają ich pokaźną gromadkę. Opowieść jest napisana wierszem i jeden jej fragment stale się powtarza. Gwarantuję wam, że po kilkakrotnej lekturze, maluszek sam będzie recytował ten właśnie fragment, niczym refren piosenki. 🙂

#maluszekwpodróży
“Atlas miast” / Nasza Księgarnia (6+)

To niezwykła podróż po 30 miastach świata. Przy okazji zabawy z “Atlasem miast” nie sposób nie zapamiętać nazw słynnych budowli czy ciekawostek, które tu przedstawiono. Ale ostrzegam – oglądanie tych wspaniałości wzmaga apetyt na podróże. 🙂 Ogromne karty pełne fantastycznych szczegółów, każda strona odkrywa przed nami całą masę tajemnic, które uwielbiamy odszukiwać, zgłębiać i dopowiadać własne historie i skojarzenia.

#maluszekwpodróży
“Atlas Smaku. Odkryj najlepsze potrawy świata” (6+) / Wydawnictwo Olesiejuk

Piękna wielkoformatowa publikacja licząca ponad 70 stron. Na każdej rozkładówce czeka mapa, a na niej artykuły spożywcze, składniki potraw oraz typowe produkty. Będzie też co nieco o zwierzętach. Zrobienie map smaków z potrawami charakterystycznymi dla danego kraju to pomysł jedyny w swoim rodzaju.

Ciekawostki są przedstawione w tak interesujący sposób, że sama zatapiam się w tę lekturę z wielką przyjemnością. Świetna grafika, przyciągające oko ilustracje, krótkie i celne objaśnienia – naprawdę zachwycająca pozycja.

#maluszekwpodróży
“Podróż dookoła świata. Północ – Południe. Wschód – Zachód” (6+) / Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Trzy metry długości, gigantyczna mapa świata, dwie zupełnie inne podróże dwóch różniących się od siebie rodzin, masa ciekawostek, szczegółów i ćwiczeń na spostrzegawczość. Ta książka to leporello, czyli książka-harmonijka i jest naprawdę wyjątkowa. Pierwsza z podróżujących rodzin to miłośnicy mocnych wrażeń, nie przeszkadzają im niewygody i dreszczyk emocji. Rodzina Białych oszczędzała na tę wyprawę od dawna i postanawia wykorzystać ten czas maksymalnie. Jak na prawdziwych globtroterów przystało, nie podążają utartymi szlakami, lecz wybierają te rzadziej uczęszczane. Wspólnie z nimi poznamy lodowce, szczyty gór, puszcze i fiordy, a tam ciekawe wioski i plemiona. Tu również nie zabraknie dzikich zwierząt (czytelnicy będą mieli za zadanie zlokalizować na tej 3-metrowej księdze kilkadziesiąt gatunków), a także ludzi, a nawet postaci mitologicznych!

W drugą podróż wyrusza Marek, który wygrał na loterii. Tym razem rodzina będzie poruszać się po trasach turystycznych i zdecydowanie bardziej cywilizowanych.

Zwiedzają znane atrakcje turystyczne, zabytki i słynne budowle, tu również będziemy mogli bawić się w poszukiwaczy, bo czeka na nas masa zwierząt, ludzi i przedmiotów. Mnie zachwyca i forma i treść, bo w tej książce aż roi się od ciekawostek geograficzno-przyrodniczych. Mapa świata została genialnie zilustrowana i opisana, państwa, miasta, ludzie w ich tradycyjnych strojach, fauna, flora, zabytki, a nawet bohaterowie literaccy i filmowi.

I nawet jeśli te informacje to zaledwie jakiś rąbek tajemnic naszego wspaniałego świata, które dalej możemy zgłębiać w innych źródłach, to zgromadzenie takiej ich ilości w jednej książce i to tak fantastycznej to naprawdę spore osiągnięcie.

#maluszekwpodróży
“Odkrywcy i podróżnicy. Książka z okienkami” (6+) / Wydawnictwo Olesiejuk

To kolejna niezwykle ciekawa publikacja z podróżami na pierwszym planie. Ponad 70 okienek kryje się przed nami przynajmniej tyle tajemnic.

Dalekie podróże, starożytni odkrywcy, przeprawa przez ocean, dalsze poznawanie świata, wyprawy w głąb lądu, zdobycie biegunów, ostateczne granice oraz na dachu świata – to jedynie tytuły rozdziałów, a każdy z nich to nowa rozkładówka pełna ciekawostek i faktów historycznych. Od starożytności do współczesnych odkryć – masa wiedzy podana w bardzo przystępnej formie.

#maluszekwpodróży
“Mały podróżnik”
 (3+)Wydawnictwo Olesiejuk

Interaktywna książka z magicznym długopisem zachęca dzieci do zgłębiania wiedzy i sprawdzania jej każdorazowo w quizie. To właśnie tu długopis powie nam, czy odpowiedź jest prawidłowa. W książce znajdziecie aż 100 pytań i odpowiedzi. A na każdej rozkładówce spogląda na nas uśmiechnięty mały podróżnik, którego głowa zaświeci się podczas udzielania odpowiedzi – na czerwono, gdy odpowiedź jest błędna i na zielono – gdy prawidłowa. Aby udzielić odpowiedzi, dziecko musi nacisnąć długopisem na czarny punkcik przy poszczególnych słowach/obrazkach. Książka jest u nas w użytku niemal codziennie wieczorem, a ponieważ jest całokartonowa – ta intensywna eksploatacja wcale jej nie zagraża 🙂

#maluszekwpodróży
Mapy do kolorowania. Z kredkami dookoła świata (5+) / Wydawnictwo Olesiejuk

Kolorowanka z mapami w bardzo dużym formacie i w fantastycznej cenie. 🙂 Poniżej 10 zł (!)

“Mapy do kolorowania. Z kredkami dookoła świata” to pięknie wydana pozycja dla ciekawych świata dzieciaków. Ponad 20 kart z mapami różnych kontynentów, z masą ciekawostek i szczegółów zachęca do poznawania nieznanych zakątków globu i wzbogacania swojej wiedzy.

Mapy są częściowo kolorowe i tym samym wyglądają dużo atrakcyjniej niż tradycyjne kolorowanki.

Przybliżają nazwy państw i niektórych miast, charakterystyczne budowle, zwierzęta i rośliny.

#maluszekwpodróży
Seria książek autorstwa Neli, małej reporterki (5+)

Zwiedziła więcej niż niejeden dorosły. Mała reporterka, dziewczynka, która uwielbia podróżować i swoimi wrażeniami dzieli się z innymi. Przyznam się, że sama czytam jej książki z przyjemnością, a ma już ich kilka na swoim koncie. Sami uwielbiamy podróże, poznawanie innych kultur, zwyczajów, smaków. Świat jest tak różnorodny, że grzechem byłoby nie chcieć go poznać, choćby za sprawą takich książek – z masą pięknych zdjęć, szczegółowymi opisami i treścią dostosowaną do dzieci.

#maluszekwpodróży
Mamy też swoje ulubione dziecięce mapy i atlasy, przy pomocy których mali podróżnicy uwielbiają odkrywać świat – ale o tym innym razem. 🙂

Bardzo polecamy podróżowanie wraz z dziećmi – to coś zupełnie innego niż “dorosłe” wyjazdy i pozwala poznawać świat jeszcze intensywniej!

Anna Marcula - #maluszekwpodrozyAnna Marcula
Mam na imię Ania. Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci w wieku 6 i 3 lata oraz niespełna roczek. Kocham je nad życie i robię wszystko, żeby były szczęśliwe. Nasze wielkie pasje to czytanie i podróże. Uwielbiam wyszukiwać mądre zabawki i książki dla dzieci, a także ciekawe miejsca, w których można miło spędzić czas z całą rodziną. Prowadzę bloga Maluszkowe inspiracje.

 


Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.