Jakie korzyści dla rozwoju dziecka mają podróże?

 

Jakie korzyści dla rozwoju dziecka mają podróże?

 

Podróże kojarzą nam się zwykle z piękną pogodą, z odpoczynkiem, z poznawaniem nowych ludzi, zwiedzaniem ciekawych miejsc, próbowaniem nowych smaków… Można wymieniać w nieskończoność, tak czy owak – zazwyczaj mamy bardzo pozytywne skojarzenia. Wyjeżdżając, regenerujemy ciało i duszę, czerpiemy z tego mnóstwo korzyści, doznajemy wielu przyjemnych uczuć.

Dziecko jest takim samym człowiekiem jak osoba dorosła, a uczęszczanie do żłobka, przedszkola czy szkoły może być równie wyczerpujące jak praca dla dorosłego. Maluch podczas wykonywania codziennych czynności – zabawy, nauki, odrabiania lekcji, obserwowania świata, zużywa mnóstwo energii. Dlatego też od czasu do czasu potrzebuje odpocząć i ponownie „naładować baterie”.

Pamiętajmy również, że rozwój intelektualny dziecka nie odbywa się tylko podczas pobytu w przedszkolu czy szkole. Na wakacjach maluch może chłonąć wiedzę jak gąbka. Będąc w ruchu, dużo lepiej się rozwija, szybciej myśli i zapamiętuje. Wiele badań psychologicznych potwierdza, iż wyjazdy pozytywnie wpływają na rozwój systemów mózgowych i wzrost inteligencji u dziecka. W mózgu wyzwalana jest dopamina, oksytocyna oraz opioidy, które w doskonały sposób poprawiają nastrój malucha, sprawiając jednocześnie, że lepiej radzi sobie on ze stresem. Natomiast IQ wzrasta wraz z pobudzeniem procesów w płacie czołowym, co związane jest ze zmianą miejsca, otoczenia przez dziecko. Zwiększają się wtedy funkcje wykonawcze – regulacja uwagi, regulacja stresu oraz umiejętność lepszego planowania i uczenia się. Jak wykazują badania, nawet 20 minut spędzone na łonie natury, pozytywnie wpływa na poziom uwagi i koncentracji u malucha. Wszystkie nowe doświadczenia, bodźce, których dziecko doświadcza podczas wyjazdu, działają na jego mózg jak odżywka.

Podróże w doskonały sposób mogą zaspokoić dziecięcą, często „nieskończoną”, potrzebę ruchu. Podczas zwiedzania, pływania czy biegania po plaży, maluch ma okazję w konstruktywny sposób rozładować napięcie, spożytkować swoją energię, zamiast kumulować je w sobie i rozładowywać w nieakceptowany społecznie sposób.

Wyjazdy są świetną okazją do rozbudzenia w dziecku pasji. Zwiedzając ciekawe miejsca, obserwując nowe rzeczy, sytuacje, poznając nowych ludzi – maluch ma doskonałą możliwość do wejścia w rolę badacza i odkrycia swoich zainteresowań. Warto w tym czasie pozwolić dziecku poznawać, dotykać, rozbudzać swoją wyobraźnię i zadawać dużo pytań – to rewelacyjnie wpływa na jego rozwój poznawczy. Liczba bodźców, jakie maluch w tym momencie otrzymuje sprawia, że staje się on bardziej kreatywny, wrażliwy i otwarty na świat i nowe sytuacje.

Bez wątpienia wielką korzyścią, jaką niosą za sobą podróże, jest rozwój społeczny. Dziecko, poznając nowe osoby, będąc w nowych miejscach, uczy się lepiej radzić sobie z wieloma sytuacjami, nabiera odwagi, ćwiczy umiejętność konwersacji. Wszystko to po powrocie do codzienności, procentuje i w doskonały sposób przekłada się na lepsze funkcjonowanie dziecka w grupie rówieśniczej.

Wyjazdy to również wspaniała okazja do zrobienia tego na co, zwykle rodzicom, w natłoku codziennych spraw, brakuje czasu, a mianowicie – do uważnego spędzenia wspólnych chwil z dzieckiem. Dorośli nie muszą myśleć wtedy o pracy, o domowych obowiązkach, mogą odciąć się w pełni od wszelkiego typu rozpraszaczy i całą swoją uwagę poświęcić dziecku. Mają wreszcie okazję do zatrzymania się, wzmocnienia więzi z maluchem i lepszego poznania siebie nawzajem. Wszystko to w bardzo pozytywny sposób wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Dzieci, których łączy z rodzicami relacja bezpieczna chętniej poznają świat, otoczenie, uczą się nowego. Otwartość na potrzeby malucha, reagowanie na jego komunikaty i pielęgnowanie bezpiecznej relacji to podstawa rodzicielstwa bliskości. Od tego zależeć będzie to, czy w dorosłości nasze dziecko będzie umiało kochać, ufać i cieszyć się życiem. Podróż z maluchem jest ku temu okazją.

Każdy wyjazd jest dla dziecka wspaniałą, cenną lekcją, taką, której nie sposób przeprowadzić na żadnych zajęciach przedszkolnych czy szkolnych. Niewątpliwie, wszelkie korzyści wynikające z podróżowania przekładają się na rozwój młodego człowieka i umiejętności radzenia sobie w wielu sytuacjach, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Ewa Sękowska - #maluszekwpodrozyEwa Sękowska-Molga
Psycholog dzieci i młodzieży, @mama_psycholog_dzieciecy
Specjalizuje się w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną, terapie indywidualne, grupowe, treningi i warsztaty terapeutyczne dla dzieci i rodziców. Prywatnie mama 3,5 letniego Aleksa, niebawem podwójna mama.

 


Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.