Jak zadbać o komfort maluszka?

 

Jak zadbać o komfort maluszka?

 

Będąc rodzicem malutkiego dziecka, nie trzeba rezygnować z letnich podróży. Jednak, aby przebiegły one komfortowo, a dotarcie do miejsca wakacji było w pełni bezpieczne, dobre przygotowanie staje się sprawą priorytetową.

Wybierając się w długą podróż, warto jednak poczekać aż niemowlak skończy 3. miesiąc życia. U młodszych dzieci zmiany temperatury czy wilgotności powietrza są bardziej odczuwalne. Ponadto, dobrze jest wcześniej skonsultować się z pediatrą i poinformować go o planowanej podróży. Bezwzględnej konsultacji wymagają objawy mogące wskazywać na rozwijanie się infekcji.

Jedziemy samochodem

Absolutnie konieczny jest wybór dobrego, wygodnego fotelika i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Komfort jazdy musi bowiem ściśle łączyć się z bezpieczeństwem. Dopiero wtedy można zająć się pozostałymi kwestiami.

Jak interpretować homologacje fotelików? – przeczytaj artykuł

Niewątpliwą zaletą podróżowania samochodem jest dostosowywanie czasu i długości przerw do indywidualnych potrzeb rodziny. Planując podróż, warto uwzględnić pory drzemek maluszka, a w przypadku starszych dzieci nawet zdecydować się na jazdę w nocy. Dobrym rozwiązaniem jest również bardzo wczesna pobudka i ruszanie o świcie. Najbardziej trudną porą do podróżowania wydaje się być południe i godziny popołudniowe, zwłaszcza w upał.

Wybierając się w podróż samochodem z maluszkiem, warto jednak zdać się na pewną spontaniczność. Postoje najlepiej jest robić co dwie godziny, ale przecież może zajść potrzeba częstszych zatrzymań. Z drugiej strony, gdy maluszek śpi spokojnie, nie ma sensu go wybudzać. Na miejsce postoju zamiast zatłoczonych stacji benzynowych lepiej jest wybierać miejsca ustronne, zielone, gdzie kilkulatek będzie mógł się wybiegać.

Jeśli zapowiada się bardzo długa, wyczerpująca podróż, można rozważyć opcję noclegu w drodze. Podróżując, zawsze trzeba brać pod uwagę komfort wszystkich uczestników, również kierowcy.

Podróżowanie samolotem, pociągiem lub autokarem

W przypadku podróżowania środkiem transportu innym niż samochód warto sprawdzić oferowane udogodnienia dla rodzin z małym dzieckiem.

Decydując się na lot samolotem z maleńkim dzieckiem, trzeba być absolutnie pewnym jego dobrego stanu zdrowia, a ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem. Wcześniej należy też dopytać przewoźnika o obowiązujący regulamin przewozu małych dzieci, np. opcję posiadania własnego fotelika samochodowego. Ponadto, warto pamiętać, aby w czasie startu i lądowania podać maluszkowi picie lub smoczek, co zapewni komfort małym uszkom.

Natomiast, wybierając podróż pociągiem czy autokarem, trzeba pamiętać, że kilkulatek będzie miał ograniczoną swobodę poruszania się. Ponadto, opcja ta  wyklucza postoje w dogodnym momencie.

O czym trzeba pamiętać

Bez względu na sposób podróżowania, aby zadbać o komfort maluszka, trzeba pamiętać o kilku sprawach:

  • Jeśli dziecku dokucza choroba lokomocyjna, podać skonsultowany z lekarzem odpowiedni środek apteczny.
  • Wybierać lekkie, przewiewne ubranka, wyprane w hipoalergicznych środkach tworzonych z myślą o delikatnej skórze, np. marki JELP. Zawsze trzeba mieć pod ręką dodatkowy zestaw ciuszków.
  • W miarę możliwości zadbać o zachowanie higieny, ponieważ gruczoły potowe dziecka są jeszcze dość słabo rozwinięte. Konieczne są więc częste zmiany pieluszki, stosowanie kosmetyków ochronnych i korzystanie z delikatnych chusteczek nawilżanych (powinny być hipoalergiczne, pozbawione alkoholu, środków zapachowych, idealnie sprawdzą się małe podróżne opakowania).
  • W samochodzie założyć na szyby osłonki przeciwsłoneczne.
  • Rozsądnie włączać w aucie klimatyzację, gdyż wysokie różnice temperatur mogą skutkować przeziębieniem.
  • Podczas postojów podawać lekkie przekąski i koniecznie pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu płynów u dziecka.
  • W miarę możliwości należy ograniczyć ilość zapachów w aucie, aby uniknąć mdłości i rozdrażnienia u dziecka. Warto zrezygnować z zawieszek zapachowych, mocnego perfumowania się, a ubranka dziecka powinny być wyprane w środkach bez intensywnych substancji zapachowych – idealnie sprawdzi się np.: proszek JELP z linii 0+, który zawiera naturalny zmiękczacz i zapewnia miękkość ubrań bez zapachu.

Równie ważne w planowaniu podróży jest zapewnienie dziecku atrakcji. Świetnie sprawdzi się słuchane muzyki i audiobooków, zabawa ulubionymi zabawkami oraz pacynkami. Warto również na czas podróży pomyśleć o zakupie nowej zabawki, aby móc po nią sięgnąć w sytuacji „kryzysowej”. Starszemu dziecku można zaproponować zabawę słowną (np. podawanie wyrazu rozpoczynającego się na literę kończącą wyraz poprzedni). W podróż najlepiej jest wziąć wszystko to, co zajmuje niewiele miejsca, a zainteresuje dziecko na dłużej. Sprawdzi się znikopis, karty i puzzle w wersji turystycznej, układane w pudełku. Nade wszystko, najważniejszy jest dobry nastrój i nastawienie na ciekawą przygodę.

Konsultacja merytoryczna: dr Marta Knapczyk, Centrum Małego Dziecka w Krakowie, lekarz pediatra


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.