Jak przeprowadzić inhalację bez płaczu?

 

Jak przeprowadzić inhalację bez płaczu?

 

Inhalatory, choć produkowane są w różnych, przyjaznych dla dzieci szatach graficznych, mogą wydać się małemu człowiekowi przerażające. Często najmłodsi boją się założyć maseczki, przeraża ich odgłos wydawany przez pracujące urządzenie oraz konieczność wdychania mokrej pary zamiast świeżego powietrza. W artykule przedstawiamy kilka kreatywnych zabaw i sposobów, które pomogą przekonać do inhalacji nawet najbardziej opornego pacjenta!

Inhalator – najlepszy przyjaciel w infekcjach dróg oddechowych – przeczytaj artykuł

1. Bajki – sposób może nie jest zbyt kreatywny, ale na pewno skuteczny. Po pierwsze, bajka zagłuszy buczenie urządzenia (jeżeli nadal jest zbyt głośne, można sprzęt przykryć poduszką). Po drugie, pozwoli dziecku wysiedzieć bez ruchu, aż cały lek zostanie rozpylony. Przy zakupie inhalatora warto zwrócić uwagę na czas nebulizacji. W dobrej klasy urządzeniach 2 ml leku są rozpraszane przez nie dłużej niż 10 minut.

2. Inhalacje z przyjaciółmi – sól fizjologiczna jest całkowicie obojętna dla organizmu i nie pozostawia śladów na przedmiotach. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby najpierw zrobić inhalację mamie, tacie, starszemu rodzeństwu oraz całej ekipie lalek i pluszaków. Jedna z pacjentek opowiadała mi nawet, że udawała inhalacje ulubionego chomika swojego synka. Dziecko samo może przykładać maseczkę do ulubionych zabawek i w ten sposób oswoić się z urządzeniem. Po takiej zabawie nebulizacja samego malucha powinna być już czystą przyjemnością.

3. Można także odnaleźć na YouTube filmiki z inhalującymi się dziećmi. Jest ich wiele, a maluch oglądając je szybko przekona się, że nebulizacja to nic strasznego!

4. Samoobsługa – pozwól dziecku otworzyć ampułkę soli fizjologicznej, nalać jej do pojemniczka, wszystko podłączyć i podokręcać. Maluchy uwielbiają mieć kontrolę nad sytuacją, to pomoże im samodzielnie podjąć decyzję: „jestem już duży, tyle potrafię, nie boję się, chcę to zrobić!”.

5. Śpiewanie – doskonały sposób na nebulizację. Przecież maseczka jest idealnym mikrofonem! Ma nawet prawdziwy kabel! Puśćcie więc muzykę, wystrojcie się w estradowe kostiumy i zaczynamy koncert! Byle głośniej! Przy głośnym śpiewaniu krtań jest otwarta, a dziecko głęboko oddycha, jest to więc doskonały sposób nie tylko na nudę, ale też na zwiększenie skuteczności zabiegu.

6. Kosmiczna przygoda – cała załoga na miejsca, 3…2…1…i startujemy! Oto zaczyna się nasza kosmiczna podróż. Dziś lecimy na Marsa śladem wesołych ufoludków, czekają na nas wspaniałe przygody! Czy każdy ma swój skafander? Czy każdy ma maskę z tlenem?! Przecież każde dziecko wie, że w kosmosie nie ma powietrza, którym można oddychać tak jak na Ziemi. Dlatego musimy mieć ze sobą potrzebny sprzęt. Kosmiczne książeczki, stworzenie rysunku Układu Słonecznego i nauka mijanych rakietą planet pomoże nam przeprowadzić inhalację do końca. Pamiętajmy, aby w kosmosie oddychać tylko przez maskę! 😉

7. W sprzedaży są dostępne specjalne smoczki zastępujące ustniki inhalatora, kompatybilne z wieloma urządzeniami – dobre rozwiązanie dla najmłodszych użytkowników.

8. Gdy już nic nie działa – przy soli fizjologicznej lub słabszych lekach (np. Mucosolvan) można położyć maseczkę na łóżku obok śpiącego dziecka. Zawsze coś mu do tych dróg oddechowych doleci. Jednak nie można stosować tego sposobu przy inhalacji kortykosteroidami ani lekami rozszerzającymi oskrzela (trzeba bardzo uważać, żeby nie dostały się do oczu!

Zamieniając inhalację w wesołą zabawę ograniczymy sobie i dziecku stres związany z chorobą.

 

Katarzyna Paprzycka - ekspert akcji #maluszekwpodróżyKasia Paprzycka
Magister farmacji, w zawodzie od 2013 roku. Mama trójki dzieci. Specjalizuje się w tematach dotyczących zdrowia i pielęgnacji maluchów. Pacjenci cenią ją za wyważone podejście – jest zwolenniczką terapii naturalnych, ale tylko tych bazujących na solidnych podstawach naukowych. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia.


Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.