Jak dobrać fotelik samochodowy? – wykład dr Anny Wieczorek-Baranowskiej

 

Jak dobrać fotelik samochodowy? – wykład dr Anny Wieczorek-Baranowskiej

 

Niedawno w murach Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji odbyło się sympozjum naukowe pt. „Dzieciństwo jako okres kształtowania potencjału zdrowia”. W ramach wydarzenia miało miejsce wiele ciekawych, merytorycznych wykładów poświęconych niesamowicie ważnemu tematowi – zdrowiu dzieci. Lionelo jako marka, której zależy przede wszystkim na zwiększaniu społecznej świadomości, wzięła udział w sympozjum w roli konsultanta dr Anny Wieczorek-Baranowskiej, wygłaszającej wykład „Fizjoterapeutyczne aspekty w użytkowaniu fotelików samochodowych”. Fotelikiem używanym przez panią doktor jako przykład był Lionelo Bastiaan. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmowego skrótu z tej wartościowej prelekcji.

W audytorium znajdowała się kadra naukowa, ale również studenci, którzy cenną wiedzę z wykładów już niedługo wcielą w swoim życiu zawodowym jako przyszli fizjoterapeuci czy pielęgniarze. Wpływ na edukację w tak ważnej dziedzinie, jaką jest bezpieczeństwo dzieci, to dla nas największa nobilitacja.

Dr Wieczorek-Baranowska na samym początku zwróciła uwagę na wyższe prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia i życia dziecka w ewentualnym wypadku w Polsce niż w innych krajach Unii Europejskiej – choć sytuacja od kilku lat poprawia się w większości grup wiekowych (m.in. dzięki zaostrzeniu przepisów), wciąż dla wielu maluszków zwykła podróż może skończyć się tragicznie. By temu zapobiec, kluczowy okazuje się odpowiedni dobór fotelika samochodowego.

Jakie parametry powinien mieć bezpieczny fotelik?

Bezdyskusyjnie fotelik będzie bezpieczny, jeśli zostanie fachowo dopasowany do masy ciała dziecka lub wzrostu oraz wieku i spełnia europejskie kryteria bezpieczeństwa.
Warto zwrócić uwagę na zalecenia fizjoterapeutyczne dotyczące użytkowania fotelików samochodowych, szczególnie uwzględniające wiek od 1 m.ż. do 1 r.ż.
Parametry składające się na ergonomiczne dopasowanie fotelika do dziecka to:

  • Obrót o 360° – nie tylko znacznie ułatwia wkładanie i wyjmowanie dziecka, ale również pozwala na ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy, co jest zalecane do 4 r.ż. i przodem do kierunku jazdy.
  • Pozycje ustawienia fotelika – pozwalają dopasować kąt oparcia fotelika. Do 4 r.ż. kąt oparcia fotelika powinien wynosić 30-45O. Dla najmniejszych maluszków najbardziej odpowiednia jest wskazana pozycja oparcia, która przy ustawieniu tyłem do kierunku jazdy zapewnia najbezpieczniejsze rozłożenie sił działających na dziecko w trakcie uderzenia. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest użytkowanie fotelika już od 1 m.ż.. Dzieci powyżej 4 r.ż. mogą być przewożone przodem do kierunku jazdy. Wtedy można skorzystać z pozycji siedzącej lub półsiedzącej do spania.
  • Regulacja zagłówka – zapewnia dopasowanie zagłówka i większą, indywidualnie dopasowaną ochronę głowy oraz wpływ na mechanikę oddychania
  • 3/5-punktowe pasy bezpieczeństwa – sprawiają, że w momencie wypadku rozkład obciążeń na powłoki jamy brzusznej generuje mniejsze urazy w obrębie narządów wewnętrznych..
  • Wkładki zabezpieczające przed zderzeniami bocznymi i zwiększające stabilność głowy małego dziecka – stanowią dodatkową ochronę i zapewniają lepsze dopasowanie fotelików do mniejszych dzieci. Wkładka może być wyjmowana, jeżeli dziecko przestanie jej wymagać.
  • Wkładka pośladkowo-lędźwiowa – zapewni odpowiednią pozycję odcinka lędźwiowego kręgosłupa i prawidłowe równomierne podparcie tylnej części tułowia. Jej zastosowanie pod pośladki zapobiegnie również zbyt dużej pozycji zgięciowej ciała dziecka – tj. zbyt duże przyciągnięcie brody do wcięcia mostka, co może spowodować utrudnioną mechanikę oddychania oraz zbyt duże zbliżenie kości miednicy do dolnych żeber, co może spowodować ucisk na narządy wewnętrzne (jak żołądek) i pogorszenie komfortu podróżowania.
  • Elastyczność pianek tapicerki – skóra maluszków jest dużo wrażliwsza niż dorosłych, konieczna jest więc odpowiednia struktura materiału zastosowanego w foteliku. Tapicerka z materiału wysokoelastycznego z funkcją oddychania będzie zapewniała komfort dla skóry dziecka i zapewni wygodne podróżowanie.
  • Odpowiednia długość siedziska – zapewnia równoważenie obciążenia powierzchniowego dla tylnej części nóg oraz pośladków, co może zapewnić komfort delikatnej skórze dziecka

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.