Inhalator – najlepszy przyjaciel w infekcjach dróg oddechowych

 

Inhalator – najlepszy przyjaciel w infekcjach dróg oddechowych

 

Inhalacje jako zabieg medyczny do samodzielnego wykonywania w domu znały już nasze babcie. Stara metoda polegała na robieniu tzw ‘parówek’, czyli wdychania oparów z miski napełnionej wrzątkiem z solą lub ziołami. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie inhalacji.

Inhalator, czyli fachowo nebulizator, ma za zadanie rozpylić lek (lub inną substancję w postaci cieczy) na mikrocząstki. Urządzenie wykorzystuje falę ultradźwiękową, która jest dobrana tak, aby cząstki miały określoną wielkość. Jest to bardzo ważne, ponieważ to średnica cząstek decyduje o tym, w jakiej części dróg oddechowych będą się one deponować. Cząstki o średnicy powyżej 8 µm dotrą jedynie do górnych dróg oddechowych (jama nosowa, krtań), powyżej 5 µm pofruną głębiej – w obręb tchawicy i dużych oskrzeli. Cząstki wielkości 2-5 µm podziałają w oskrzelach i oskrzelikach, gdzie w większości infekcji są potrzebne. Całkiem malutkie cząsteczki, od 0,3-0,2 µm mogą być stosowane w chorobach, w których niezbędne jest dotarcie leku aż do pęcherzyków płucnych.

Obecnie inhalacje są jedną z najpowszechniej stosowanych terapii w infekcjach górnych dróg oddechowych, dlatego przy dziecku dobry inhalator jest rodzicielskim must have. Nawet przy zwykłym katarze czy niewielkim nieżycie gardła mogą okazać się one na tyle pomocne, że nie trzeba będzie „faszerować” naszego dziecka chemicznymi lekami.

Właśnie w terapii takich niewielkich infekcji można zastosować inhalacje bez konsultacji z lekarzem. Doskonałym preparatem jest roztwór soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Jest on całkowicie obojętny dla tkanek, nie powoduje podrażnień i odpowiedzi komórkowej, za to doskonale rozpuszcza nadmiar wydzieliny zgromadzonej w drogach oddechowych, ułatwia jej usuwanie oraz nawilża śluzówki stwarzając optymalne środowisko do walki z drobnoustrojami.

W przypadku cieknącego kataru dobre efekty przynosi zastosowanie hipertonicznego roztworu soli, który obkurczy śluzówkę nosa i ułatwi oddychanie (np. preparat Nebudose Hypertonic). Z kolei największy stopień nawilżenia uzyskamy używając do nebulizacji soli fizjologicznej z dodatkiem hialuronianu sodu, który doskonale powleka błony śluzowe przy podrażnieniach gardła i chrypce.

Apteczka dziecięca w podróży – porady farmaceutki – przeczytaj artykuł

Przy zaawansowanych chorobach zapalnych układu oddechowego konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz może przepisać do inhalacji lek przeciwzapalny z grupy kortykosteroidów, dostępny na receptę. Jeżeli to nie wystarczy, może również dodać substancję rozszerzającą oskrzela (np. Ventolin). Zastosowanie leków wziewnych ma wiele zalet. Po pierwsze, często działając tylko w obrębie infekcji (czyli w drogach oddechowych), eliminujemy konieczność zastosowania leków doustnych i ich działania na cały organizm. Unikamy wtedy wielu działań niepożądanych, obciążania nerek czy wątroby. Często udaje się też wyleczyć infekcję bez konieczności zastosowania antybiotyku, co korzystnie wpływa na zjawisko lekooporności drobnoustrojów. Po trzecie, lek dostarczony prosto w miejsce swojego działania dociera tam w największym stężeniu, co wpływa na szybkość i skuteczność jego działania.

Sterydy wziewne są bardzo skuteczne, nawet przy poważnych stanach chorobowych, jednak przy ich stosowaniu trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Jeżeli w drogach oddechowych zalega wydzielina, należy ją najpierw usunąć. Można przeprowadzić wstępną inhalację solą fizjologiczną lub hipertoniczną, co pomoże wyczyścić układ oddechowy. Jeżeli lekarz zapisał nam lek rozszerzający oskrzela, teraz jest czas na jego użycie. Będzie to przygotowanie dróg oddechowych na przyjęcie przeciwzapalnego sterydu i zmaksymalizuje jego skuteczność.
  • Przy stosowaniu sterydów wziewnych, częstym powikłaniem są grzybicze infekcje jamy ustnej. Aby zapobiec pojawieniu się pleśniawek, należy po każdej inhalacji dokładnie wypłukać usta wodą lub umyć zęby.
  • Jeżeli terapia sterydami przedłuża się (np. przy astmie lub silnej alergii), powinno się monitorować ogólnoustrojowe działania niepożądane, które mogą wystąpić przy stosowaniu steroidów. Należy regularnie wykonywać badania krwi, zwłaszcza poziomu cukru, kontrolować masę ciała (a u dzieci również wzrost), a także zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko zapadalności na wszelkiego rodzaju zakażenia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego inhalatora?

  • Wspomniany już rozmiar cząsteczek, jaki osiąga rozproszony lek
  • Głośność pracy – niektóre dzieci boją się hałasu włączonego sprzętu
  • Dostępność dodatkowych części – inhalacje są nie tylko dla dzieci. Są również świetnym wyborem, gdy infekcja dotyczy dorosłego. Stosowanie roztworów soli jest bezpieczną i bardzo skuteczną terapią dla kobiet, które złapią przeziębienie, będąc w ciąży (a pamiętajmy, że stosowanie większości leków jest wtedy zakazane) lub karmiąc piersią. Każdy członek rodziny używający inhalatora powinien mieć dla siebie osobną maseczkę.
  • Czas pracy mierzy się w mililitrach na minutę, im krótszy, tym lepszy – dzieciom często trudno wysiedzieć w czasie inhalacji.

Już w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni nebulizator. Możemy być pewni, że w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przyda się on nie raz. Warto pamiętać, że inhalacje roztworami soli to jeden z najlepszych naturalnych sposobów leczenia, który w początkowym okresie przeziębienia polecają lekarze i farmaceuci na całym świecie.

 

Katarzyna Paprzycka - ekspert akcji #maluszekwpodróżyKasia Paprzycka
Magister farmacji, w zawodzie od 2013 roku. Mama trójki dzieci. Specjalizuje się w tematach dotyczących zdrowia i pielęgnacji maluchów. Pacjenci cenią ją za wyważone podejście – jest zwolenniczką terapii naturalnych, ale tylko tych bazujących na solidnych podstawach naukowych. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia.


Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.