Czym jest ISOFIX?

 

System ISOFIX – historia i zastosowania. Postaw na bezpieczeństwo!

 

Foteliki przez wiele lat były montowane jedynie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Pod koniec lat 80. rozpoczęto prace nad nowym rozwiązaniem, które wyeliminuje wady ówczesnego standardu. Nadrzędnym celem było zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących dzieci i ułatwienie montażu fotelików, ponieważ czasem w wyniku pośpiechu i nieuwagi opiekunów przy „tradycyjnej” instalacji pasy zawijały się, narażając pasażera na poważne kontuzje. Efektem prac okazał się system ISOFIX (ISO 13216), w USA znany jako LATCH, zaś w Kanadzie jako LUAS lub Canfix.

Choć ISOFIX został wstępnie przedstawiony już w 1991 roku, został uznany za standard dopiero 8 lat później, po wielu uzgodnieniach i badaniach potwierdzających jego ochronne właściwości. Po przełomie wieków system był montowany w większości nowych samochodów na rynku – w Stanach Zjednoczonych od sierpnia 2002 roku wszystkie świeżo wyprodukowane auta muszą być wyposażone w amerykańską odmianę ISOFIX-a. Niedługo później na podobny krok zdecydowała się Unia Europejska, w 2004 roku nakładając na producentów aut taki sam obowiązek (przepis zaczął obowiązywać dwa lata później). Sprawdź Foteliki Lionelo.

Na czym polega system ISOFIX?

Współczesny ISOFIX opiera się na dwóch uchwytach wysuwanych z bazy fotelika, które podłącza się do zaczepów umiejscowionych między oparciem fotela samochodowego i jego siedzeniem. Po instalacji (sygnalizowanej za pomocą charakterystycznego „kliknięcia”) należy dodatkowo przymocować fotelik od góry pasem Top Tether.

ISOFIX - Maluszek w podróży

Jakie są zalety korzystania z tego rozwiązania?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ISOFIX spełnił swoje pierwotne założenia. W testach zderzeniowych foteliki zamontowane za pomocą tego systemu wypadają dużo lepiej niż przy montażu za pomocą pasów samochodowych. Bardzo ważną zaletą jest również ogromna łatwość instalacji – montaż ogranicza się w zasadzie do zatrzaśnięcia uchwytów i przełożenia pasa Top Tether, co nie jest skomplikowane i nie wymaga dużej ilości czasu. Decydując się więc na ISOFIX zapewniasz sobie oraz maluszkowi najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie podczas podróży samochodem.

Wspomniany powyżej Top Tether, czyli górny pas mocujący, to bardzo ważny element fotelika. Dodatkowo stabilizuje on siedzisko, uniemożliwia obrót fotelika i poprawia ochronę. Bardzo ważne jest, by montować Top Tether tylko w wyznaczonych miejscach, oznaczonych kotwicą lub – w nowszych wersjach – specjalnym logotypem.

Przed zakupem fotelika z ISOFIX

Upewnij się, że Twój samochód jest wyposażony w zaczepy ISOFIX. Jak wspomniane wyżej, każdy samochód wyprodukowany po 2006 roku powinien je posiadać. Pamiętaj jednak, że umieszczenie zaczepów ISOFIX w samochodzie zależy od marki i modelu, w niektórych bywają po prostu ukryte.

Jeżeli znajdziesz dwa metalowe zaczepy pomiędzy siedzeniem a zagłówkiem oraz trzeci punkt mocowania na pas Top Tether, oznacza to, że Twój samochód jest odpowiednio wyposażony.

Foteliki Lionelo


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.