Ciekawe miejsca w okolicy

Ciekawe miejsca w okolicy

 

Kiedy mamy ochotę wyjść z domu z dzieckiem, najczęściej wybieramy się na osiedlowe podwórko, plac zabaw lub do najbliższego parku. Powiało nudą? Właśnie dlatego od czasu do czasu warto wybrać inny cel spaceru, tylko jaki?

Niecodzienne parki i ogrody

Rozrywką dla dziecka będzie nawet odwiedzenie placu zabaw na sąsiednim osiedlu czy parku w innej części miasta. Może spotkamy tam inne atrakcje, urządzenia do zabawy, ciekawe rośliny i ptaki?

W wielu miastach urządzono interesujące parki i ogrody tematyczne, w których każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś ciekawego. Czy Wasze pociechy były już w ogrodzie zoologicznym lub botanicznym? A może w okolicy macie park miniatur, park dinozaurów, albo park naukowych doświadczeń?

Szczególnym rodzajem parku są skanseny, w których poza możliwością spaceru na świeżym powietrzu możemy zajrzeć do wnętrza starych chat. Na miłośników wielkich placów zabaw czekają natomiast liczne parki rozrywki i parki linowe, mniej lub bardziej ekstremalne!

Macie okazję na jeszcze dłuższy spacer? Odwiedźcie pobliski las, rezerwat przyrody, park narodowy. Jeszcze inne atrakcje znajdziecie w górskim lesie. Spacer szlakiem turystycznym zakończcie na polanie z pięknym widokiem na okolicę… a jeszcze lepiej w schronisku!

Pamiętajcie, żeby bez względu na to czy wybieracie się do osiedlowego parku, ogrodu tematycznego czy gęstego lasu bezwzględnie należy przygotować się na spotkanie z ich naturalnymi mieszkańcami: komarami, meszkami czy kleszczami.

Trochę wody dla ochłody

Lasy, parki i ogrody to doskonałe miejsce na każdą porę roku, jednak w szczególnie gorące dni nic nie chłodzi lepiej niż woda: niekoniecznie w zadaszonym basenie czy w parku wodnym.

Maluchom wystarczy mały parkowy strumyk lub staw, czasem nawet pomoczenie rąk w miejskiej fontannie. Pamiętajmy jednak, że najczęściej woda w fontannach (nawet tych, które swoją budową zdają się zachęcać do kąpieli) nie jest uzdatniana ani filtrowana! W wielu miastach powstają za to „wodne parki zabaw”, gdzie możemy sobie pozwolić na prawdziwe szaleństwo!

Jeśli mamy więcej czasu, możemy wybrać się na większe miejskie kąpielisko, nad morze lub nad jezioro, gdzie często woda będzie spokojniejsza i cieplejsza, a i plaża mniej zatłoczona.

#maluszekwpodróży

A kiedy mamy ochotę się schować

Bywa i tak, że to co widzimy za oknem nie zachęca do wyjścia z domu… Z nieba leje się deszcz albo żar, a może straszy smog? Mimo wszystko to nie powód, aby zrezygnować ze spaceru!

W mieście najłatwiej schować się w kinie, teatrze czy sali koncertowej. Niekoniecznie musimy wybierać tylko repertuar dziecięcy: kreskówki, teatrzyki lalkowe i koncerty dla maluchów. Coraz wiele instytucji ma w swojej ofercie seanse filmów dla dorosłych, dedykowane rodzicom z bobasami (maluchy śpią w wózkach lub bawią się na dywanie) albo spektakle, w czasie których rodzice siedzą na widowni, a dla dzieci organizowane są specjalne warsztaty.

Czy zdajecie sobie sprawę jak bardzo zmieniły się muzea od czasów naszego dzieciństwa? Jeżeli jeszcze nie, koniecznie wybierzcie się tam z dziećmi! Wiele z nich dysponuje dziś atrakcjami przygotowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych: stanowiskami, gdzie mogą one same „dotknąć historii” lub wziąć udział w ciekawych zajęciach i warsztatach.

Jeżeli Wasze pociechy mimo niepogody chcą aktywnie spędzić czas, macie do wyboru nie tylko sale zabaw, kulkolandy czy centra trampolin. Energicznego kilkulatka możecie zabrać też na spacer pod ziemię! Wiele miast otworzyło w ostatnich latach turystyczne trasy podziemne, w całym kraju mamy też wiele udostępnionych do zwiedzania kopalni i jeszcze więcej jaskiń!

Nieważne, czy pod ziemią czy na jej powierzchni, pod dachem czy na świeżym powietrzu, w górach czy nad morzem, w mieście czy w lesie, zawsze zachęcamy Was do aktywnego spędzania czasu z dziećmi, podpowiadamy gdzie to robić i czekamy na Wasze pomysły!

Marta Mleczko - #maluszekwpodróżyMarta Mleczko, Fundacja „Trasa dla Bobasa

 

 

 


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.