Audiobooki dla przeszkolaków i nie tylko

 

Najlepsze audiobooki dla przedszkolaków

 

Zwolennicy tradycyjnych książek nie przestają spierać się ze słuchaczami audiobooków o to, które z nich są lepsze. Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że książki w wersji słuchanej najlepiej sprawdzają się w podróży. Dzięki nim wspaniale możemy umilać sobie czas słuchając pięknych, wartościowych książek czytanych przez wspaniałych lektorów.

Z audiobookami jest jednak pewien problem – niełatwo znaleźć takie, które rzeczywiście wciągną dzieciaki. Dużym problemem często jest lektor, który czyta zbyt jednostajnie lub zbyt szybko, aby dziecko mogło zrozumieć treść książki. Dzieciom skupienie się nie przychodzi tak łatwo, jak dorosłym, dlatego podczas słuchania mogą się wyłączyć i stracić wątek, a wtedy dalsze słuchanie zupełnie traci sens.

Poniżej znajdziecie zestawienie 10 audiobooków, które najlepiej się u nas sprawdziły – słuchają ich zarówno 3,5-latka, jak i 6-latka. Znajdziecie tu zarówno tytuły dla przedszkolaków, jak i dzieci z pierwszych klas szkolnych.

Pettson i Findus (1,5h) – od tej płyty zaczęła się nasza przygoda z dziecięcymi audiobookami. Historie są tak ciekawe i zabawne, że naprawdę nikt nie męczy się podczas ich słuchania w aucie (włącznie z dorosłymi). Część opowiadań już znaliśmy z wersji książkowej, ale czytane przez Jerzego Stuhra są jeszcze zabawniejsze. Znajdziemy tu 4 opowiadania: “Kiedy mały Findus się zgubił”, “Tort urodzinowy”, “Rwetes w ogrodzie” i “Polowanie na lisa”. Płyta trwa 1,5 h i wystarcza na średniej długości podróż.

Minuta koguta (2h) – kolejna porcja przygód starego Pettsona i jego kota Findusa. Tym razem są to opowiadania “Minuta koguta”, “Biedny Pettson”, Findus się wyprowadza” i “Goście na Boże Narodzenie”. Samotny staruszek o wielkim sercu i kot, który wprowadził do jego życia radość, ciepło i nadał mu sens to tak sympatyczny duet, że można o nim słuchać na okrągło.

Ciocia Jadzia (2h) – sympatyczne i bardzo zabawne opowiadania, napisane i czytane przez Elizę Piotrowską, skutecznie potrafią umilić każdą podróż i wyeliminować nudę. Na płycie znajdziemy 2 części – „Ciocia Jadzia. Szkoła” i „Ciocia Jadzia w Rzymie”. Autorka znakomicie potrafi opisywać otaczający świat, widziany oczami dziecka. Tytułowa ciocia ma zawsze pozytywne nastawienie i niespożytą energię, którą zaraża słuchaczy.

Niesamowite przygody 10 skarpetek (1h) – bardzo ciekawy pomysł na książkę – skarpetki podróżują i mają niezwykłe przygody, które chłonie się z dużym zainteresowaniem. Opowiadania poruszają wyobraźnię i potrafią wciągnąć młodych słuchaczy tak, że podróż zleci naprawdę szybko. Piękne opowieści o tym, że nawet skarpetki mogą mieć swoje marzenia. Jedyna wada tej płyty to jej długość (1h) – sprawdzi się jednak na krótkim, godzinnym wyjeździe.

Lotta z ulicy Awanturników (1h) – to również niedługa, ale bardzo dobra płyta. Tym razem mistrzowskie opowiadania autorstwa Astrid Lindgren. Jej książki mają w sobie coś takiego, że dzieci słuchają ich z zapartym tchem i nawet wielokrotne słuchanie tego samego wcale im się nie nudzi. Te książki są ponadczasowe i przekazują uniwersalną treść. Mimo upływu lat, wcale nie straciły na aktualności – pokazują dzieci i ich naturalną potrzebę zabawy, wspólnych spotkań i zwariowanych pomysłów. Opowiadania o Lotcie są skierowane do najmłodszych przedszkolaków (od 3 lat).

Emil ze Smalandii (1,5h) – przygody psotnego Emila to 1,5 h doskonałej zabawy. Przezabawne opowiadania dla przedszkolaków i nie tylko. Emilowi i jego siostrze wcale nie przeszkadza to, że mają niewiele zabawek – oni doskonale potrafią zorganizować sobie czas, choć pomysły Emila naprawdę potrafią zaskoczyć…

Pippi Pończoszanka (3h) – najsilniejsza dziewczynka świata, nieco zwariowana, bezpośrednia i o wielkim sercu zyska sympatię każdego, nie tylko Tommy’ego i Anniki. Głos Edyty Jungowskiej jest jakby stworzony do tych historii. Brzmi psotnie i łobuzersko, a jednocześnie tak zabawnie potrafi interpretować opowiadania, że nie sposób się od nich oderwać. Mądra treść podana w niezwykle lekki i zabawny.

Pippi wchodzi na pokład (3h) – kolejne 3h doskonałej zabawy z piegowatą i rudowłosą Pippi, która niczego się nie boi.

Pippi na Południowym Pacyfiku – i ostatnia część, tym razem odrobinę krótsza. Pomysły Pippi są niczym tornado – nie do przewidzenia i przedziwne w skutkach, ale jedno jest pewne – nie będziemy mogli  oderwać od niej uszu przez kilka dobrych godzin. Przygody Pippi można kupić w zestawie lub każdą z płyt oddzielnie.

Dzieci z Bullerbyn (7h) – to zdecydowanie najdłuższy z naszych audiobooków i świetnie sprawdza się w dłuższej podróży. Lisa, Anna, Britta, Olle, Lasse i Bosse zamieszkujący niewielkie Bullerbyn przenoszą słuchaczy do krainy beztroskich, dziecięcych zabaw. Dzieci są tak kreatywne, że z pewnością nie będziecie się z nimi nudzić. I znowu muszę wspomnieć o niezwykle udanej interpretacji pani Edyty, która fantastycznie brzmi w opowiadaniach Astrid Lindgren.  Szczerze mówiąc trudno wyobrazić mi sobie w tej roli kogoś lepszego. Jej ciepły, nieco łobuzerski głos doskonale tu pasuje.

Dzięki słuchaniu audiobooków podróż mija dzieciom szybciej i przyjemniej, a my nie słyszymy ciągle powtarzanego “nudzi mi się”. Nie wspominając już o tym, jak wartościowe i rozwijające dla dzieci jest słuchanie dobrych opowiadań od najmłodszych lat.

Anna Marcula - #maluszekwpodrozyAnna Marcula
Mam na imię Ania. Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci w wieku 6 i 3 lata oraz niespełna roczek. Kocham je nad życie i robię wszystko, żeby były szczęśliwe. Nasze wielkie pasje to czytanie i podróże. Uwielbiam wyszukiwać mądre zabawki i książki dla dzieci, a także ciekawe miejsca, w których można miło spędzić czas z całą rodziną. Prowadzę bloga Maluszkowe inspiracje.

 


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.