5 zasad udanego podróżowania z dziećmi

 

5 zasad udanego podróżowania

 

Od zawsze uwielbiamy podróżować. Pojawienie się w naszym życiu dzieci wcale tego nie zmieniło, wręcz przeciwnie, staramy się zarażać je od samego początku naszą podróżniczą pasją. I muszę przyznać, że póki co, świetnie nam to wychodzi.

Jestem przekonana, że podróżowanie ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój dzieci. W końcu nie bez powodu mawia się, że „podróże kształcą”. Dlatego warto jak najwcześniej zaszczepiać maluchom bakcyl podróżowania – to inwestycja, która naprawdę się opłaci.

A tymczasem zdradzę wam 5 naszych złotych zasad, które zapewnią udaną podróż z maluchami.

  1. DOBRY PLAN

Choć z góry wiadomo, że prawie nigdy nie da się go zrealizować w 100 % i nie jest to też naszym celem, ale warto przygotować przed podróżą jakiś zarys planu. W sieci jest cała masa portali/blogów, które podpowiedzą nam, jakie atrakcje możemy znaleźć w okolicy miejsca, które zamierzamy odwiedzić – wybierzmy takie, które zainteresują nasze pociechy (i przy okazji też nas :)), nie oznacza to wcale, że w grę wchodzą wyłącznie parki rozrywki czy inne tego typu obiekty. Dzieci również mogą mieć frajdę z wędrówek po górskich szlakach i poznawania tajników górskiej przyrody czy podczas zwiedzania muzeów – trzeba tylko potrafić je tym zainteresować.

Nieco starsze maluchy warto zaprosić do wspólnego planowania – gwarantuję wam, że uczestnictwo we wspólnym obmyślaniu tras wycieczki skutecznie je do niej zachęci.

Poza tym pamiętajmy o jednym – z dziećmi (i nie tylko) lepiej odwiedzić mniej, ale zrobić to intensywniej. Ograniczmy się więc do kilku naprawdę ciekawych miejsc i to na nich skupmy się podczas naszej podróży – podróż to nie rajd wśród zabytków 🙂

A do planowania polecam dobrą mapę, na przykład Mapę Polski dla dzieci z TwojeMapy.com, na której znajdziecie mnóstwo atrakcji dla swoich pociech.

 

  1. ZDROWIE

Infekcje skutecznie potrafią zepsuć nam przyjemność płynącą ze wspólnego podróżowania. Niestety tego ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować.

Przed podróżą (szczególnie w odległe zakątki) warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia naszej pociechy i doradzi specyfiki, w które warto się zaopatrzyć przed wyjazdem, na tzw. wszelki wypadek.

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju zakażenia, dlatego warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić miejsce, w którym będziemy przebywać pod kątem opieki zdrowotnej. W niektórych krajach wymagane są dodatkowe szczepienia, o które musimy zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem.

  1. PAKOWANIE

To najmniej przyjemna, a jednocześnie najważniejsza część przygotowań przed podróżą.

Dobrze zorganizowany bagaż to połowa sukcesu. Polecam przed tą trudną, ale konieczną czynnością zrobić sobie listę niezbędnych przedmiotów, żeby później o niczym nie zapomnieć. Co więcej, taka lista przyda nam się również przed kolejnymi wyjazdami.

Oprócz większego bagażu, zawsze zabieramy ze sobą tzw. zestaw podręczny, czyli pieluchy, chusteczki, matę do przewijania (przewijaki na stacjach benzynowych pozostawiają wiele do życzenia), woreczki na odpadki, ubranko na zmianę, przekąski i wodę.

Warto też pamiętać o czymś, do pomoże urozmaicić dziecku podróż, dzięki czemu unikniemy marudzenia – oprócz kreatywności rodziców (która niekiedy zastąpi najdroższe zabawki) przydadzą się ciekawe audiobooki, kolorowanki, kredki, książeczki, podróżne gry i zadania oraz tzw. ostatnia deska ratunku czyli tablet.

Korzystanie z tabletów przez dzieci – za i przeciw – przeczytaj artykuł

Nie przesadzajcie z ubraniami, bo możemy się tak zapętlić, że nic innego nie zmieścimy do bagażu. My wyznajemy zasadę, że podróż to nie rewia mody – dlatego stawiamy na wygodne i uniwersalne ubranka, najlepiej takie, które będziemy mogli założyć na tzw. cebulkę.

Zabawek nie zabierajmy – wyjątkiem jest niekiedy jakiś ulubiony pluszak, ale generalnie najlepsze zabawki to przydrożne kamyki, patyki i inne tego typu “skarby”, których na wycieczkach dzieci znajdą całą masę.

Jeśli podróżujemy samochodem, pamiętajmy o ograniczeniu podręcznych drobiazgów do niezbędnego minimum (w razie kolizji drogowej, mogą być bardzo niebezpieczne).

#maluszekwpodrozy

  1. PODĄŻAJ ZA DZIECKIEM

Zawsze kierujemy się zasadą, że nic na siłę. Obserwując dzieci możemy bezbłędnie ocenić, kiedy coś im się podoba albo jest zupełnie nie w ich guście.

Podczas podróży nie chodzi o to, żeby nasze pociechy się męczyły – ale to samo dotyczy nas. Musimy więc znaleźć jakiś kompromis – umówić się z dziećmi, że odwiedzimy kilka miejsc, które sprawiają im szczególnie wielką frajdę i kilka takich, na których to wam – rodzicom szczególnie zależy. W ten sposób każdy z nas będzie zadowolony, a dzieci nauczą się szanować zainteresowania innych. Co więcej, u nas często zdarzało się tak, że miejsca, które początkowo nie wydawały się dzieciom ciekawe, po odwiedzeniu stawały się największą atrakcją!

  1. WRZUĆ NA LUZ

To nasza najważniejsza zasada – wtedy naprawdę jest łatwiej.  Podróżowanie z dziećmi nie jest łatwe, ale przyjemność, jaką daje, jest naprawdę ogromna – wiem, co mówię! Nie unikniemy stresu, zdenerwowania czy irytacji (marudzenie, zmęczenie, postoje, hałas) – dlatego „wrzucenie na luz” to jedyny sposób, żeby wspólna podróż nie zamieniła się w jedno wielkie pasmo narzekań. Przed wyjazdem włóżcie różowe okulary i nie zdejmujcie ich aż do powrotu 🙂

Zdenerwowane dziecko – jak pomóc jemu i sobie – przeczytaj artykuł

Dzięki temu podróż może zamienić się w naprawdę fajną przygodę!

I jeszcze jedno – uwielbiamy wspominać nasze wspólne wycieczki – oglądać zdjęcia i opowiadać anegdoty, które zapadły nam w pamięć. To równie przyjemne, jak samo podróżowanie 🙂

Przebywając stale w tym samym środowisku, wykonując codziennie te same czynności chcąc nie chcąc wpadamy w rutynę, która usypia naszą wrażliwość. Stopniowo przestajemy dostrzegać i doceniać piękno otaczającego świata i jego różnorodność.

Nie pozwólmy, żeby w nasze życie wkradła się nuda i jednostajność – podróże pozwolą nam tego uniknąć!

Anna Marcula - #maluszekwpodrozyAnna Marcula
Mam na imię Ania. Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci w wieku 6 i 3 lata oraz niespełna roczek. Kocham je nad życie i robię wszystko, żeby były szczęśliwe. Nasze wielkie pasje to czytanie i podróże. Uwielbiam wyszukiwać mądre zabawki i książki dla dzieci, a także ciekawe miejsca, w których można miło spędzić czas z całą rodziną. Prowadzę bloga Maluszkowe inspiracje.

 


 

Organizator

Lionelo

Partnerzy

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Maluszek w podróży - partner akcji

Empik foto

 

Sponsorzy

#maluszekwpodróży - Dolina Charlotty

Maluszek w podróży - współpraca

 

#maluszekwpodróży

Współpraca

Świadoma mama - #maluszekwpodróży

Potrzeby dziecka - ekspert Maluszek w podróży

Dietetyka Smyka - ekspert Maluszek w podróży

Trasa dla Bobasa

Media

Maluszek w podróży - patron medialny

Dziecko, zakupy i my - #maluszekwpodróżyMaluszek w podróży - patron medialnyM jak Mama - #maluszekwpodróżyMint Mag - Maluszek w podróżyMaluszek w podróży - patron medialny

Mama Klub - patronat #maluszekwpodróżyDom na Głowie - partner #maluszekwpodróży

Multirodzice - patron medialny #maluszekwpodróży

E-szkrab - patronat medialny #maluszekwpodróży

Instagram

Oznacz swoje zdjęcie na Instagramie hashtagiem #maluszekwpodróży!

Something is wrong.
Instagram token error.